Jak vybrat lavici do zahrady

Lavice musí být pohodlná, určitě si ji před koupí vyzkoušejte. Musí být pěkná, protože v prostoru bude sama o sobě působit jako doplněk, socha, lákadlo vstoupit dál do zahrady. Měla by být kvalitně zpracovaná a ošetřená, zjistěte si, z jakého materiálu a jakým postupem byla vyrobena. Pro většinu míst se nejvíc hodí dřevo nebo kov. Dřevo je pro posezení teplejší a lépe se s ním manipuluje, není tak těžké, ale zároveň je bytelné.  

Lavice šroubovaná, čepovaná nebo jinak zkompletovaná?

Způsob montáže lavice hraje roli v bytelnosti konstrukce. Pokud si lavici montuje doma majitel sám, je daleko jednodušší doprava. Výrobek k vám dorazí poštou nebo přepravní službou v elegantním balíčku. Montáž je ale třeba provést důkladně a nepřetáhnout šrouby, šetrně je dotáhnout, aby nedošlo k poškození hlav šroubů, eventuálně nepřetáhnout vruty, aby se dřevo nepoškodilo. Šrouby i vruty je třeba v průběhu užívání kontrolovat a dotahovat. Pokud máte lavici smontovanou od výrobce, můžete výrobek případně snáz reklamovat, odpovědnost jde za výrobcem a prodejcem. 

Čím by měla být lavice na zahradu ošetřená?

Dřevo v exteriéru stárne, proměňuje se. Zásadní je fortelné ošetření dřeva před jeho barvením, napuštění dřeva bílým základem a stříkání vhodnou barvou. Někteří výrobci své barvy sami testují v exteriéru a na vzorcích vám ukážou, co se s kterou barvou stane po dvou třech letech na celoročním slunci a dešti. Barva by měla obstojně vydržet i kroupy, tedy pokud nebudou padat  
pingpongové míčky. 

Jak se o zahradní lavici starat, aby vydržela co nejdéle?

Největší zátěží pro dřevo i povrchovou úpravu je zimní období. Pokud chcete stárnutí lavice oddálit co nejvíc, uklízejte ji na zimu pod střechu, ideálně do nevytápěné místnosti nebo jen pod přesah střechy, kam neprší. Nedoporučujeme lavici zakrývat, protože pod neprodyšnou plachtou může kondenzovat voda a vlhkost opět umí udělat neplechu. Čas od času je vhodné lavici otřít vlhkým hadrem a nic nezkazíte, když ji před sezonou i po sezoně ošetříte balzámem. Je to podobný princip jako při ošetřování dřevěných oken.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada