Kvíz pro opravdové znalce: Poznáte stromy a keře jen podle listů na fotkách?

Stromy patří do každé zahrady: pozor dejte na vhodný výběr druhu

Stromy a keře jsou nedílnou součástí každé zahrady, respektivě mělo by to tak být. Jen díky vhodně zvoleným druhům totiž zahrada získá na dynamičnosti a docílíme i jisté harmonie. Pro zachování přitažlivosti zahrady po celý rok je důležité, aby jednotlivé druhy dřevin byly ve správném poměru. Jehličnany jsou v zahradách sice velmi vítané, ale nikdy by neměly tvořit kostru celé zahrady. Taková zahrada pak vypadá fádně a nudně a za nějakou dobu beztak majitel zahrady přistoupí k tomu, že jehličnany doplní také opadavými stromy a keři, které právě dělají zahradu zahradou. Listnaté stromy sice na podzim shodí listy, nicméně ještě před tím nás okouzlí svými nádherně zbarvenými listy či zajímavými plody. Plánujete-li příští rok novou zahradu nebo alespoň vylepšit tu stávající, dobře zvažte, jaké dřeviny si do zahrady vysadíte a nevsázejte vše na jednu kartu v podobě jehličnanů, v budoucnu by vás takový výběr mohl nudit.

Zvolte pečlivě místo výsadby a i sousedé vás budou mít rádi

Vzrostlé stromy jsou v zahradě vždy vítané, a to především v místě, kde celý den sálá slunce a vy tak nemáte, kde se před jeho paprsky ukrýt. Dnešní sortiment dřevin je velmi rozmanitý a i druhy, které dříve bylo možné vysazovat pouze do velkých parků či zámeckých zahrad, dnes můžete díky šlechtění mít i na své zahradě. To se týká především nižších kultivarů platanů, dubů či buků. Stejně důležitý, jako je vhodný výběr druhu, je ale také místo na zahradě, které pro výsadbu stromu zvolíte. Pokud totiž máte sousedy, právě ti mohou v budoucnu, jakmile strom dosáhne dospělosti, dělat problémy. Mezi nejčastější sousedské spory patří to, že váš strom sousedovi stíní na jeho pozemek, jeho kořeny mu ničí majetek či mu vadí spadané listí a plody. Abyste tomuto zamezili a měli se svými sousedy vždy dobré vztahy, dodržujte zákony. Vzrostlý strom, respektive strom vyšší, než 3 metry vysazuje minimálně do vzdálenosti 3 metrů od hranice pozemku, případně dále. U keřů pak počítejte se vzdáleností 1,5 metru od sousedova pozemku. Při výsadbě vzrostlého stromu pak ještě zvažte jeho vzdálenost od domu, protože pak by kořeny či rozrůstající se koruna, mohly v budoucnu způsobit značné problémy zase vám.

Opakování je matka moudrosti: náš kvíz prozradí, jak na tom se svými dendrologickými znalostmi jste vy

Říká se, že "podle nosa poznáš kosa". Podle listů zase jednoduše rozpoznáte rostlinu, potažmo strom nebo keř. Každý druh má svůj typický tvar, velikost a barvu listů, což je umožňuje poměrně jednoznačně rozlišit. Listy jsou zkrátka různé. Liší se nejen svými tvary a velikostmi, ale mohou být i jednoduché nebo složené, na podzim buď opadávají (opadavé dřeviny) nebo se udržují na stromě po celý rok (stálezelené dřeviny). Mezi nimi existují ještě dřeviny poloopadavé, které listy shazují až ve chvíli, kdy jsou teploty výrazně pod nulou. Mezi takové patří například ptačí zoby, které můžete stále vidět neopadané, jakmile ale teploty půjdou rapidně dolů, i tento keř listy shodí.

A právě listy hrají v tomto poznávacím kvízu hlavní roli. Jejich znalost může být užitečná nejen pro botaniky a zahradníky, ale vlastně pro každého, kdo má zájem o přírodu.

Projděte si nyní náš test a zjistěte, jak jste na tom se svými znalostmi právě vy. 

Zdroje: Umimefakta.cz, Poznavackaprirody.cz, Priroda.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada