Zahradní nábytek je na rozmary počasí zvyklý. Ale pojištění si zaslouží

Navzdory tomu, že jsou tyto výrobky koncipovány tak, aby odolávaly rozmarům počasí, může se stát, že dojdou k úhoně. Jejich opravu nebo pořízení nového vybavení vám ovšem v případě nečekané události pomůže vyřešit vhodně sjednané pojištění majetku. Jak na to? 

 

Co všechno se na zahradě najde 

Zařízení a vybavení domu, které je možno zahrnout do pojištění domácnosti, představuje poměrně obsáhlý pojem, do něhož se vejdou právě i předměty a vybavení vaší zahrady. Pojistka „na domácnost“ se totiž zpravidla vztahuje nejen na věci uvnitř domu, ale rovněž na ty, jež se nacházejí například na oploceném pozemku náležejícím k vaší domácnosti. 

 

Kdo to rozbil? 

Nečekaně silný vítr, který odnesl a poškodil slunečník na terase. Náhlé krupobití, které prolomilo střechu kůlny a poničilo dřevěný zahradní nábytek v ní pečlivě uložený. Silný mráz, který poškodil řádně zazimovaný bazén. To vše jsou rizika, která život v našem podnebném pásu každoročně přináší a která zároveň představují typy pojistných událostí, na něž se lze díky pojištění domácnosti preventivně připravit. 

Pojištění domácnosti – a tedy i věcí na zahradě, balkóně či terase – pokrývá obvykle již v základní nabídce pojišťoven širokou škálu rizik způsobených počasím a živly, ať už se jedná o záplavy, vichřici, kroupy či blesk, stejně jako o požár, sesuv půdy či pád stromu. 

Připojistit bývá rovněž možné například škody, které způsobil dešť, sníh nebo kroupy, jež vnikly dovnitř objektu přes stavební konstrukce. 

 

Za kolik a na kolik? 

Cena pojištění domácnosti se přirozeně odvíjí od velikosti pojišťované domácnosti, místa, kde se nachází, i od rozsahu konkrétního vybavení. Průměrná měsíční částka pojistného se pohybuje mezi 100-200 korunami, přičemž rozdíl mezi základní a rozšířenou variantou pojištění bývá v řádu desetikorun měsíčně. 

Lze však i ušetřit, aniž byste museli rezignovat na kvalitu a rozsah pojištění. Pojišťovna Kooperativa nabízí slevy z pojistného například za bezeškodní průběh dosavadního pojištění, společné sjednání pojištění nemovitosti a domácnosti či roční frekvenci placení. 

Důležitým aspektem při sjednávání pojištění domácnosti je ovšem také hodnota majetku, na niž pojistku uzavíráte. Nezapomeňte proto do celkové částky zahrnout právě i věci, které máte venku na zahradě či terase. 

A v případě, že si pořídíte něco nového, zvažte úpravu pojistné smlouvy a případné navýšení pojistné částky, které bude odpovídat aktuální hodnotě vybavení, abyste se vyhnuli případnému podpojištění. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada