Pěstování ostružiníku: Správná péče vám zajistí úrodu sladkých a šťavnatých bobulí, dejte ale pozor, aby vám rostliny nezaplavily celou zahradu

Ostružiník (Rubus) je asi nejvíce rozšířený druh bobulového ovoce, který je velice oblíbený u konzumentů, ale pěstitelé si s ním občas neví rady. Jeho šlahouny mají totiž tendenci se nekontrolovaně rozpínat na všechny světové strany a pokud nebude ostružiník důsledně hlídán, může v poměrně krátké době dosáhnout opravdu monumentálních rozměrů.

Vedle tradičních trnitých ostružiníků se velmi často pěstují i beztrnné kultivary. V zahradách i ve volné přírodě se nejčastěji setkáme s těmito druhy:

  • ostružiník maliník
  • ostružiník křovitý
  • ostružiník vzpřímený
  • ostružiník moruška
  • ostružiník dřípený

Maliny, ostružiny, borůvky i drobné jahůdky můžete pěstovat i uprostřed města: dodržte postup a choďte na balkon jako do lesa

www.nkz.cz

Pěstování ostružiníku

Protože ostružiník není náročný na stanoviště, poroste téměř všude, kde jej vysadíte. Dává ale přednost osluněným stanovištím. Potrpí si na půdu bohatou na živiny (ačkoliv jej ve volné přírodě naleznete i na okrajích polí, v lesích, na rumištích a podobně). Půdu můžete před výsadbou obohatit kompostem a během celého vegetačního období přihnojovat hnojivem NPK. Důležité je, aby se hnojivo aplikovalo ke kořenům. Hnojení postřikem na list je neúčinné.

Rozrůstání ostružiníku

Ostružiník se rozrůstá především díky dlouhým kořenům, které tvoří spletitou síť, a z nichž na povrch půdy prorůstají nové výhony. Díky tomu tak může ostružiník v krátkém čase doslova zamořit velkou plochu pozemku a jeho likvidace je poté velmi nesnadná. Zamezit rozrůstání můžete pomocí velkoobjemových nádob, ve kterých budete ostružiník pěstovat nebo použitím půdních zábran, které zaryjete hluboko do půdy.

Geniální způsob, jak si vypěstovat ovoce bez vlastní zahrady nebo sadu

www.nkz.cz

Stříhání ostružiníku

Staré výhony je potřeba prořezat, protože už neplodí a rostliny se jen zbytečně vysilují. Na podzim je ideální vystříhat odplozené výhony, zjara pak výhony poškozené mrazem nebo napadené chorobou či škůdci.

Choroby a škůdci

Mezi nejčastěji vyskytující se choroby ostružiníku patří zejména rzivost a plíseň šedá.

  • Rzivost způsobuje na listech žluté a hnědé skvrny (výtrusy). Takové listy je nutné ihned likvidovat.
  • Plíseň šedá způsobuje šedavý povlak na plodech a objevuje se především ve vlhkém podnebí.

Mezi nejčastěji vyskytující se škůdce patří žlabatka ostružiníková (Diastrophus rubi) a bejlomorka ostružiníková (Lasioptera rubi). Účinná ochrana proti tomuto hmyzu a jejich larvám spočívá především v důsledné likvidaci napadených výhonů.

Ostružiny i maliny jsou oblíbené bobuloviny
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada