Troskut: tak trochu jiný plevel. Zbavte se ho dříve, než bude pozdě

Proč je plevel v zahradě takový problém

Plevel vám do zahrady nepřináší nikdy nic dobrého a vždy je vhodné ho velmi rychle vyprovodit. Plevel odebírá vašim rostlinám to, co potřebují k životu, tedy vodu a živiny. Velmi často bývá plevel domovem a skrýší mnoha druhů škůdců i chorob, které si zde lebedí a v optimální dobu se přesunou na rostliny. Pokud tedy chcete pro rostliny to nejlepší, netolerujte na zahradě žádný plevel a pletí věnujte dostatek své pozornosti. Nejlepší je jeho mechanické odstranění, ale pokud by se rozrostl více, než je zdrávo, nebojte se použít herbicidy.

Troskut: fotogenický, ale nežádoucí

Troskut prstnatý (Cynodon dactylon) patří mezi méně časté, ale i tak problematické druhy plevelů. Většinou bývá vytrvalý a dokáže se rychle čířit svými výběžky a poléhavými výhony. Miluje teplo, a ačkoliv pochází ze Středomoří, dokázal se velmi rychle rozšířit do celého světa. Velké starosti dělá troskut hlavně zemědělcům, protože se vyskytuje hlavně na polích a z kraje pole se šíří až do jeho středu. Pokud tedy máte zahradu poblíž pole, možná jste se s tímto druhem již setkali.

Zbavte se konečně plevele v trávníku jednou provždy: máte dva způsoby, jak se plevele zbavit

www.nkz.cz

Troskut poznáte snadno

Troskut je trsnatá tráva s četnými výběžky a v době květu dorůstá do výšky zhruba 30 cm. Troskut prstnatý je odlišný především svým květenstvím, což jsou lichoklasy uspořádané v okolíku a je jich 3 až 7. Svým uspořádáním připomínají prsty a odtud také pramení jeho druhový název. Tento plevel nejen v zahradě může sice působit fotogenicky, ale raději se s ním moc nekamaraďte a zlikvidujte ho dříve, než on vám zlikviduje zahradu. Kvete od června do září. Osiny jsou nafialovělé a plodem je drobná obilka.

Vyzrajte na zákeřný plevel jednou provždy: držte se těchto zásad a ušetříte si spoustu práce!

www.nkz.cz

Kde nejčastěji troskut roste

Je to plevel, takže není nijak zvlášť náročný na stanoviště. Roste na cestách, rumištích, u pole nebo ve vaší zahradě. S oblibou roste na stanovištích s těžkou, jílovitou půdou, tedy tam, kde se jiným rostlinám úplně nelíbí.

Troskut pro hospodářské využití

Velkou zajímavostí u troskutu je, že ačkoliv je ve většině zemí považován za problematický plevel, pěstuje se v některých zemích jako pícnina. Kvalita píce je sice dobrá, ale troskut neposkytuje žádné velké výnosy, takže stále se jeho pěstování pro hospodářské účely nevyplatí. Co je ale u něj poměrně výhodou a také se toho někde využívá, že dokáže zpevnit půdu proti erozi.

Jak plevel v zahradě troskut vypadá, se můžete podívat v naší fotogalerii.

GALERIE: Troskut je sice docela fotogenický plevel, ale na své zahradě ho netolerujte

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada