Šeřík karpatský: Méně známý druh růžově kvetoucího šeříku vás okouzlí svou omamnou vůní

Jak vypadá a odkud pochází šeřík karpatský?

Šeřík karpatský neboli šeřík maďarský (Syringa josikaea) je opadavý keř, který dorůstá do výšky 3-5 m a dosahuje šířky 1,5-2 m. Listy pevné, lesklé, tmavě zelené a jsou protáhlejší než listy šeříku obecného, mají eliptický tvar. V období od druhé poloviny května do konce června vykvétá šeřík karpatský nejčastěji růžovými, někdy nafialovělými či bílými trubkovitými květy, které silně voní. Květy tvoří protáhlá, úzká a vzpřímená latovitá květenství, dlouhá 15-20 cm. Po opylení se z květů vyvíjejí elipsoidní plody, lysé tobolky.

Šeřík skvěle vypadá i voní

www.nkz.cz

Šeřík karpatský patří do čeledi rostlin olivovníkovitých a je endemitem Východních Karpat, původním keřem na území Maďarska, Rumunska a Ukrajiny. Původní druh vykvétá pouze růžovými květy a obsazuje světlé pobřežní křoviny a slunné lesní paseky ve vyšších polohách pahorkatin a podhůří.

Jak se pěstuje šeřík karpatský?

  • Šeříku karpatskému se nejlépe daří na slunci nebo v polostínu, na slunci více kvete.
  • Má jen velmi malé nároky na půdu, nejlépe mu vyhovuje půda zásaditá až neutrální, ale na rozdíl od šeříku obecného zvládne i půdu mírně kyselou.
  • Půda by měla být bohatá na živiny, vlhká, ale dobře propustná.
  • Šeřík karpatský je mrazuvzdorný do -30 °C a nevyžaduje žádnou zimní ochranu.
  • Nevyžaduje řez, ale pokud potřebujete šeřík karpatský zmladit, správný čas je ihned po odkvětu. Velmi dobře zvládá řez až do starého dřeva, snadno znovu obrůstá.
  • Šeříky se vysazují v dubnu.

Jak si uchovat šeříkovou vůni: vyzkoušejte šeříkový cukr, léčivý čaj, zmrzlinu nebo sirup

www.nkz.cz

Jak z keře šeříku karpatského vypěstovat stromek?

Šeřík karpatský se nejčastěji pěstuje jako vyšší a poměrně hustý keř, čím starší, tím hustší. Poměrně snadno však z něho vypěstujete i nižší strom. Stačí na jaře vybrat nejsilnější a pěkně rovný výhon, směřující kolmo do výšky a ostatní výhony odstranit. V dalších letech je třeba odstraňovat nové větve, vyrůstající z kmene i výhony až u země. Časem se vytvoří pěkná a hustá koruna. Šeřík karpatský je pěkný také jako vícekmenný strom, kdy ponecháte 3-5 výhonů a ostatní na jaře odstraníte.

Využití šeříku karpatského

Šeřík karpatský je nenáročný, dlouhověký a přizpůsobivý keř, který se často využívá jako podnož pro roubování jiných druhů šeříků, protože nevytváří kořenové odnože, kterými se například šeřík obecný tak často až nekontrolovatelně šíří do svého okolí a v zahradách prorůstá do trávníků.

Podívejte se do naší fotogalerie na šeřík karpatský, škoda, že nemůžete cítit jeho omamnou vůni.

GALERIE: Poznejte šeřík karpatský, vysoký keř s omamnou vůní
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada