Scindapsus čili šplhavník: Tuto popínavou pokojovou rostlinu zvládne pěstovat i začátečník

Scindapsus čili šplhavník: Zelený klenot mezi pokojovými rostlinami

Scindapsus je tropická liána s panašovanými nebo zelenými listy, která se v našich podmínkách pěstuje jako pokojovka. Nejlépe se této rostlině daří na jasném, nepřímém světle. Protože přímé slunce může spálit její listy, neumisťujeme scindapsus na okna na jih. Snese i stinnější místa, ale růst bude pomalejší, barvy listů budou méně výrazné a žíhání nebude tak znatelné.

Co se týče pravidelné zálivky, může být i nepravidelná. Zaléváme teprve ve chvíli, kdy vrchní vrstva zeminy proschne. Naopak přemokření může vést k hnilobě kořenů a úhynu celé rostliny. V zimě zálivku omezujeme a necháme rostlinu odpočívat. Scindapsus ocení vyšší vlhkost vzduchu, a dobře snáší i běžnou pokojovou vlhkost. Pokud je vzduch suchý, můžeme listy občas rosit nebo jednou za čas rostlinu osprchovat vlažnou vodou.

Pokojovky jsou tajnou fintou interiérových designérů, většina lidí ale netuší, jak s nimi pracovat

www.nkz.cz

Jedná se o popínavou rostlinu, takže ocení oporu nebo ji můžeme nechat plazit se z květináče po stěnách, kde bude mít záchytné body. Velmi dobře vypadá navinutá na mechové tyči nebo propletená v jednoduché konstrukci. 

Zajímavosti:

  • Některé prameny pracují s myšlenkou, že scindapsus může přispívat k čištění vzduchu v interiéru.
  • Rostlina je mírně toxická při požití, proto je dobré umístit ji mimo dosah malých dětí a domácích zvířat.

Tyto pokojovky se hodí do kuchyně, protože dokážou vyčistit vzduch. Některé druhy tam ale vážně nepatří

www.nkz.cz

Na šplhavník se škůdci a nemoci nešplhají

Scindapsus je ke všemu také poměrně odolná rostlina, která téměř netrpí na choroby a ani jí nevyhledávají nepříjemní škůdci. Pokud ale budeme přehánět zálivku, budou jí uhnívat kořeny a díky tomu může celá rostlina uhynout. Oslabenou rostlinu si mohou vyhlédnout svilušky, které se rády schovávají na spodní straně listů rostlin, čímž nejsou hned odhaleny a mohou napáchat velké škody. Dalším možným nebezpečím jsou také mšice, které ale potos napadají spíše náhodně, a dále červci. Výskyt červců odhalí malé bílé chomáčky, které připomínají vatu. Červci mohou na rostlinách napáchat velké škody, pokud nebudou brzy zlikvidováni. Jedna rostlina, napadená červci, může být nebezpečím pro všechny ostatní pokojovky, protože červci se nespokojí jen s jedním druhem, ale masivně napadají všechny rostliny v dosahu.

Scindapsus
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada