První plevele v zeleném koberci

Zajistěte trávníku vyváženou výživu a pravidelně kontrolujte obsah živin v půdě. Nesekejte trávník na méně než na výšku 5 cm  příliš nízká seč svědčí rozvoji některých plevelů. Už během prvního sečení věnujte pozornost objevujícím se plevelům. Pampelišky a jitrocel je nutné vypíchnout dostatečně hluboko, dokážou totiž obrazit i z malého zbytku kořene.

Popenec břečťanovitý
Info ikona

Popenec břečťanovitý je vytrvalý nízký plevel s plazivými, často zakořeňujícími oddenky a světle fialovými květy. 

Foto: Shutterstock

Krásný plevel, který v trávníku ale ruší

Nízké druhy plevelů, jako jetel, ptačinec či sedmikrásky, se mohou objevit, i když o trávník pravidelně pečujete a přihnojujete ho. Na ochranu proti nim jsou k dispozici selektivní herbicidy, které nepoškozují trávník, ale hubí dvouděložné plevele. Vybírejte je podle převažujícího plevele, protože každý přípravek účinkuje na trochu jiné spektrum druhů.

Jelikož účinné látky herbicidů jsou většinou přijímány listy, je nutné alespoň týden před zamýšleným použitím herbicidu trávník nekosit, aby plevele vytvořily dostatečně velké listy pro přijetí účinné látky. Také po ošetření je třeba alespoň na týden zapomenou na sekačku, aby byla zajištěna dostatečná účinnost herbicidu. K dokonalému pokrytí zeleně při použití tekutých herbicidů je nezbytné, aby při ošetření byl povrch trávníku suchý. Naopak při aplikaci herbicidů v granulované formě by trávník měl být vlhký.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada