Když na listech čemeřice objevíte černé skvrny, jednejte rychle. Nebo na to nečekejte a raději jim rovnou předejděte

Co je to čemeřice, proč někdy nekvete a jak předejít houbové chorobě?

V současné době se stále častěji objevuje rozkvetlá čemeřice (Helleborus sp.) také jako vánoční rostlina na štědrovečerní tabuli, a to buď samostatně, nebo sesazená společně s dalšími vánočními rostlinami, jako jsou brambořík, azalka nebo cibuloviny v podobě narcisů či hyacintů. Čemeřici se pro její dobu kvetení říká také zimní růže, protože kvete zhruba od listopadu do dubna až května – záleží na kultivaru a druhu.

Jedná se o stálezelenou trvalku, která patří do stejné čeledi jako pryskyřník. Během dvou až tří let od výsadby se čemeřice rozroste a pokvete velkým množstvím květů, co na rostlině vydrží velmi dlouho. Kromě toho okvětní plátky neopadávají, pouze změní barvu dozelena a ve středu květu se začnou tvořit tobolky se semeny, které samovolně vypadávají, díky čemuž můžeme v okolí čemeřice nalézt mnoho semenáčků.

Vánoční kaktus přesaďte ve vhodnou dobu, jinak mu ublížíte: zkontrolujte hlavně novou pěstební nádobu

www.nkz.cz

Jaké má  čemeřice nároky na pěstování

Původní druh roste v řídkém lese, a tak lze odvodit, že čemeřici vyhovuje polostín. Poroste sice případně i ve stínu a někteří pěstitelé to také doporučují, ale přílišný stín se vždy odrazí na bohatosti květů.

Čemeřice miluje humózní, výživné půdy, které mohou být mírně vápenité. Na jaře je nutné opatrně otrhat zhnědlé, staré listy, nakypřit zlehka zeminu kolem rostliny a zalít ji. Čemeřici pak lze pěstovat jak na volných záhonech, tak v nádobách a truhlících, kam se vysazuje hlavně přes zimní období. Nemá však ráda záhony s trvalým osluněním, tak na to myslete, až budete plánovat výsadbu. Krásná je v kombinaci s vřesy a stálezelenými keříky.

Jak pěstovat brambořík a co s ním po odkvětu: Dodržte správný postup a bude se mu dařit

www.nkz.cz

Na čemeřici si dejte pozor

Většinou nemáme potřebu ochutnávat jakoukoliv část čemeřice, což je dobře, protože celá rostlina je jedovatá, a to v případě všech jejích druhů. Máte-li však citlivější pokožku, při manipulaci s ní si raději vezměte rukavice. Obsahuje glykosidy, které dráždí sliznice, trávicí ústrojí, vyvolávají zvracení, průjmy a bolesti. Opatrnost je pak samozřejmě namístě hlavně v případě dětí a domácích mazlíčků.

Jsou jedovaté vánoční hvězda, brambořík a hvězdník? Zjistěte to

www.nkz.cz

Houbová choroba zlikviduje i poupata

Jakmile na listech čemeřice najdete černé skvrny, jedná se s velkou pravděpodobností o černou listovou skvrnitost, tedy o houbovou chorobu. Skvrny jsou hnědočerné, asi 2 cm velké s viditelnými úzkými, černými koncentricky uspořádanými prstenci. Šíří se od špičky a z okraje listů do jeho středu. Houba se často dostane až na poupata, která jsou následně rovněž skvrnitá a nerozvinou se.

Co je symbolem adventu, na kdy připadá a jaké jsou jeho tradice? Vyzkoušejte náš kvíz

www.nkz.cz

Jak čemeřici ochránit

Houba napadá především rostliny, které jsou vysazené na nevhodném stanovišti, takže za její šíření může i sám pěstitel. Čemeřicím proto vždy dopřejte polostín, humus a vápník, nikdy ne rašelinu. Jakmile totiž klesne pH v půdě, nebude se jí to líbit. Jestliže houbu na listech objevíte, listy ihned odstraňte, než začnou rašit nové. Napadené listy potom nepatří na kompost, ani do bioodpadu, nýbrž je spalte či minimálně vhoďte do popelnice na směsný odpad.

Čemeřice je stálicí našich zahrad...

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada