Pozvěte motýly do své zahrady: díky jednoduchým zásadám řezu bude mít motýlí keř více květů a pokvete až do podzimu

Na celém světě roste na sto různých druhů komulí, u nás se pěstuje pouze několik z nich. Tou nejznámější a nejoblíbenější je komule Davidova (Buddleia davidii), která za své botanické jméno vděčí anglickému botanikovi Adamu Buddleiovi a francouzskému botanikovi Armandu Davidovi, který ji v roce 1887 objevil. U nás byla poprvé vysazena v Průhonickém parku a to v roce 1911 a od té doby je stálicí nejen na soukromých zahradách, a je tak častá, že se samovolně rozšiřuje do volné přírody, kde zplaňuje.

Motýlí keř má květenství dlouhá až 50 cm

Přezdívá se jí také letní šeřík, což je dáno podobným, hroznovitým květenstvím a dobou květu, což je dle kultivaru od července do října. Květy sladce voní a lákají řadu hmyzu, především pak včely a motýly. Aby vám komule kvetla co nejvíce a nejdéle, stejně jako u klasického šeříku, vždy odstraňujte odkvetlá květenství.

Řezem ve špatnou dobu se připravíte o květy motýlího keře

Komule kvete pouze na letošních výhonech, takže řez je možný pouze brzy na jaře, kdy již nehrozí mrazy. Důležitý je nejen řez, který mnozí zahradníci provádějí celkem drasticky, ale také pravidelné tvarování a redukce výšky. Komule totiž, jakmile zakoření a začne se jí dařit, rychle převezme opratě a roste a roste, někdy do obřích, leckdy nevzhledných, rozměrů. Nebojte se tedy ji na jaře prořezat, řez je možný i po odkvětu, pokud vám výhony překáží v provozu.

Komule je nenáročný keř, jediné, co vyžaduje je plně osluněné stanoviště s přiměřeně vlhkou půdou.

Novinka posledních let: trpasličí komule

Nemáte-li k dispozici dostatek místa a rádi byste díky komuli pozorovali motýlky, doporučuji vysadit zakrslou formu vhodnou do nádob, která bývá zařazena do skupiny tzv. Butterfly Candy a v názvu kultivaru je vždy uvedeno přídavné jméno „Little“ neboli malý. Dosahují výšky příjemných 80cm a tvoří silné výhony s květy jasných barev šířící sladkou vůni. Na jaře ji lze seříznout až na 15 cm a opět krásně obrazí. Zakrslé odrůdy lze využít také jako nízký lem květinových záhonů. Zajímavého efektu docílíte, pokud do jedné nádoby vysadíte minimálně tři různě barevné kultivary.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada