Zahrada, která rozkvétá se svitem měsíce
Většina rostlin potřebuje ke svému růstu a kvetení slunce, ale existuje i několik rostlin, které rozkvétají až se západem slunce, nebo dokonce pouze při měsíčním svitu. Seznámíme vás s několika zástupci, kteří ve dne spí a v noci - kvetou.
Protože noční život mnoha živých tvorů je stejně pestrý a zajímavý jako život "obyčejných" živočichů, ptáků a hmyzu, i v noci narazíme na spoustu opylovačů, kteří se živí nektarem a pylem z květin. Patří sem téměř všichni zástupci můr a nočních motýlů, ale také někteří netopýři a někteří noční ptáci. A právě pro ně rozkvétají měsíční rostliny.
Měsíčnice vytrvalá
Spousta lidí tuto rostlinu zná pod lidovým názvem penízky (Lunaria rediviva)a opravdu jen málokdo se může pochlubit tím, že měsíčnici viděl kvést. Její květy se totiž rozvíjejí v květnu zhruba po celé léto pouze k večeru, kdy je možné si k měsíčnici i přivonět. Má dokonce velmi opojnou vůni, která láká především můry a noční motýly. Její příbuznou je měsíčnice roční (Lunaria annua). Obě rostliny mají rády spíše zásaditou půdu a stinná místa, kam slunce téměř neproniká. Měsíčnice se velmi často používá do suchých vazeb.
- Zajímavost: Mladé rostliny nekvetou, květy narůstají až okolo 4. roku růstu.
Nocenka zahradní
Jak už její pojmenování napovídá, nocenka zahradní (Mirabilis jalapa) preferuje stín i polostín. Roste i na slunném stanovišti, ale kvete pouze se západem slunce. Pokud si chcete květy nocenky užít, umisťujte tyto rostliny na zahradě tak, abyste je mohli pozorovat z oken nebo z terasy či balkónu. Ideální pro nocenky je nezámrzné prostředí, jsou totiž náchylné na vymrzání hlízovitých kořenů.
- Zajímavost: Každou noc vykvete pouze několik květů, které nad ránem uvadnou. Další noc rozkvetou květy nové.
Večernice vonná
Večernice vonná (Hesperis matronalis) nevyhledává vysloveně noční tmu, aby se pochlubila svými květy, postačí jí odpolední až večerní doba, kdy již příliš nesvítí slunce. Osluněná stanoviště či polostín jí vyhovují k běžnému růstu. Její květy, podobné květům šeříku, vydávají sladce hřebíčkovou vůni, která láká mnoho opylovačů. Velmi často zplaňuje a setkat se s ní můžete převážně v parcích a zahradách.
Pupalka dvouletá
Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) je známá nejen jako zajímavá okrasná rostlina, která roste spíše volně, ale dá se pěstovat i na zahradách. Její žluté květy lehce připomínají květy divizny. Otevírají se s příchodem večera a druhý den ráno uvadají. Je to nenáročná rostlina, která nevyžaduje mnoho péče a velmi dobře se jí daří na osluněných sušších místech.
- Zajímavost: Pupalka se velmi často pěstuje jako zdroj semen, ze kterých se lisuje pupalkový olej.
Cereus - královna noci
Kaktus, který se označuje jako Night Cereus (Selenicereus grandiflorus), patří mezi rosltiny, jejichž květy spatříme pouze v noci. Jeho nápadně velké, jasně bílé květy (veliké až 15 cm) se otevírají jen jednou za rok v noci a vydrží kvést pouze několik hodin. Tím se stává jakousi nekorunovanou královnou květin noci, neboť spatřit tento úchvatný jev je velmi zajímavý a nevšední zážitek.
Čokoládový heřmánek
Naopak například květina s názvem čokoládový heřmánek(Berlandiera lyrata) rozkvétá nad ránem, kdy ještě nevyšlo slunce. Výrazně voní po čokoládě. Tato odolná trvalka miluje suchá a plně osluněná místa, roste velmi často na skalkách. Je velmi tolerantní k suchu a nepříliš úrodné půdě.
- Zajímavost: Její okvětní tyčinky jsou jedlé a chutnají po čokoládě.
Pokud nemáte šanci spatřit rozkvetlé rostliny v noci, podívejte se do naší fotogalerie.