Janovec metlatý: Zářivý žlutě kvetoucí keř roste na suchých a slunných místech. Využíval se jako magická rostlina

Jak vypadá a odkud pochází janovec metlatý

Janovec metlatý (Cytisus scoparius) je středně vysoký keř s rovnými, metlovitými větvemi, které i během zimy zůstávají sytě zelené, i když drobné, střídavě vyrůstající trojčetné lístky na zimu částečně opadávají. U nás je známý také pod názvem zaječí zelí. Janovec dorůstá do výšky až 250 cm a jeho větve mají výrazný hranatý tvar. V horních částech větví se během května až června objevují v paždí listů sytě žluté, 2-2,5 cm velké květy, které tvarem připomínají malé motýlky. Plodem janovce je tmavý, výrazně ochlupený lusk plný oválných semen. Při dozrávání lusky hlasitě pukají a semena vystřelují do okolí mateřské rostliny. Šlechtěné zahradní kultivary janovce metlatého vykvétají i růžovými či lososově zbarvenými květy.

Deset kvetoucích rostlin do sušší půdy

www.nkz.cz

Janovec metlatý z čeledi bobovitých je původní evropský keř, který najdete od Portugalska a Britských ostrovů po Ukrajinu a Bělorusko, ale zavlečen byl do mnoha koutů světa. Daří se mu na všech suchých a slunečných stráních, na náspech i na písečných dunách na pobřeží, často vytváří souvislé porosty.

Jak pěstovat janovec metlatý?

  • Janovec je zcela nenáročný na kvalitu půdy.
  • Výborně zvládá sucho, ale pokud bude půda dobře propustná, pak i mírné vlhko. Přemokření nesnáší.
  • Půda pro pěstování janovce by měla být spíše kyselá.
  • Janovec špatně snáší hluboký řez a přesazování.
  • Pro podporu kvetení však můžete keř na jaře mírně zastřihnout.

KVÍZ: Okrasné keře mají v zahradách své nezastupitelné místo: jak se v nich ale orientujete vy? Otestujte se

www.nkz.cz

Jak se množí janovec metlatý?

  • Janovec můžete množit vegetativně, především jeho šlechtěné kultivary. Řízky se odebírají v letních měsících z polovyzrálých výhonů a nechávají zakořenit ve směsi rašeliny a písku.
  • V přírodě se janovec množí semeny, která dokážou mnoho let čekat v zemi a k životu je probudí až zvýšená okolní teplota. Janovec metlatý je tak jedna z prvních rostlin, která se objevuje v krajině po velkých přírodních požárech.
  • Pokud chcete vyzkoušet výsev semen i v domácích podmínkách, pak je třeba narušit mechanicky (například obroušením) tvrdý obal semene.

K čemu se dříve využíval janovec metlatý?

  • Jak nejen český název napovídá (slovo scoparius znamená v latině metlovitý), tak janovec byl v minulosti skutečně využíván na výrobu metel, tedy košťat na zametání. Jeho dlouhé, rovné a pružné větve byly k tomuto účelu přímo ideální.
  • Někdy se větve janovce používaly jako materiál na pletení košíků.
  • Ovšem janovec metlatý také obsahuje několik alkaloidů, které se dříve využívaly v lidovém léčitelství k „vymetání“ srdečních onemocnění. Vzhledem k jedovatosti celé rostliny se však v současnosti toto léčení důrazně nedoporučuje.
  • Dříve byl využíván jako magická rostlina k vykuřování čarodějných mocí, k tomuto účelu se sbíral o Svatojánské noci.
Janovec metlatý je keř suchých a slunečných strání
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada