Ibišek, ozdoba nejen zámeckých zahrad
Ibišek k nám dorazil z Asie. Je národní květinou Jižní Koreje a v Evropě se objevil už v 16. století, aby ozdobil zámecké zahrady a zkrášlil obyčejná stavení. Nejčastěji se u nás setkáte s dvěma hlavními druhy ibišku, které jsou vhodné pro naše klima. Tím prvním je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), známý jako zahradní ibišek nebo syrská ketmie. Je to opadavý keř, téměř až stromek, který dorůstá velikosti nepřesahující 2 m.
Jeho krása spočívá v množství středně velkých květů, které se postupně objevují od června do října. Na podzim jeho listy získají zlatý odstín a na zimu opadají. Druhým fascinujícím druhem je ibišek trvalý (Hibiscus moscheutos), někdy označovaný za bahenní nebo obrovský. Na zimu se jeho nadzemní část zatahuje a na jaře znovu vyráží ze země. Jeho květy mohou mít neuvěřitelných 25 cm. Bohužel však každý květ kvete pouze 1 den, nanejvýš 2. Rostlina jich však od srpna do podzimu vytvoří mnoho.
Kam umístit ibišek?
Ibišek miluje slunce, ale nikoliv úplný úpal. Nejradši má rozptýlené světlo. Nejlepším místem jsou proto stanoviště u zdi orientované na jih nebo jihozápad, která jsou chráněna před silným větrem. Pokud chcete ibišek pěstovat v květináči na balkoně, umístěte ho tak, aby se rostlina nedotýkala rozpálených stěn nebo zábradlí, které by ho mohly spálit. I zde platí, že by měl být umístěn v závětří, kde je odpoledne mírné přistínění nebo rozptýlené světlo.
V bytě se nejčastěji pěstuje tzv. růže čínská (Hibiscus rosa-sinensi). Dopřát jí musíte co nejvíce světla, a proto ji umístěte k oknu orientovanému na jih nebo jihozápad, ale s odstupem od skla, aby nedošlo ke spálení listů přímým sluncem. I zde rostlinu chraňte před průvanem a suchým vzduchem od topení.
Výsadba přesazování ibišku
Sazenice ibišku vysazujte ven až po pominutí hrozby jarních mrazíků, tedy někdy v druhé polovině května. Přitom ale platí, že čím dříve ho na jaře zasadíte, tím lépe si stihne vytvořit kořenový systém a má lepší vyhlídky na přezimování. Dříve, než ho zasadíte, vytrhejte z daného místa plevel a kořeny a půdu lehce prokypřete. Vykopejte jámu, která by měla být 2x širší než kořenový bal a zhruba stejně hluboká.
Na dno jámy přidejte vrstvu kompostu nebo kvalitní zahradní zeminy. Sazenici opatrně vložte do středu, zasypte do poloviny zeminou, udusejte a povrch zalijte. Jakmile se voda vsákne, dosypte zbytek zeminy a lehce ji ušlapejte. V případě, že chcete vedle sebe zasadit více ibišků, dopřejte jim alespoň 1 m mezery. Okolí můžete mulčovat posekanou trávou nebo kůrou, což pomůže rostlinám udržet vláhu a potlačit plevel.
Jak pěstovat ibišek na balkoně?
Pro pěstování ibišku na balkoně, terase nebo v interiéru vezměte dostatečně velký květináč s drenážními otvory. Použijte do něj kvalitní propustnou půdu o neutrálním až mírně kyselém pH (5,7-6,8), ideálně směs zahradní zeminy, písku a kompostu. Mějte také na paměti, že mladší rostliny budete možná muset přesazovat každý rok na jaře do většího květináče. Ty starší pak stačí přesazovat jednou za 2-3 roky, nebo jim jen vyměňujte horní vrstvu zeminy.
Jak ibišek zalévat a hnojit?
Ibišek preferuje pravidelnou, ale mírnou zálivku, hlavně v období růstu a květu na jaře a v létě. Půda by měla být stále vlhká, nikdy by však neměla být přemokřená. Rostlina nesnáší ani přeschnutí, ani stání ve vodě, protože to by pro změnu mohlo vést k hnilobě kořenů. Nejlepší dobou pro zalévání je brzy ráno nebo večer, kdy dochází k nejmenšímu odparu vody. V zimě zálivku výrazně omezte, zejména u těch ibišků, které jsou venku nebo zazimované v chladnějších prostorách.
Aby vám ibišek krásně kvetl, neobejde se ani bez hnojení. S hnojením začněte na jaře s nástupem vegetace. Použít můžete organická hnojiva jako kompost nebo hnůj zapracovaný na jaře do půdy. Během vegetace a na začátku léta, kdy se tvoří poupata, použijte kompletní minerální hnojivo pro kvetoucí rostliny, které obsahuje fosfor a draslík.
Ibišek potřebuje jednou za čas ostříhat
Stříhání ibišku je důležité pro udržení tvaru, omlazení keře i stimulaci nových výhonů, na nichž se tvoří nové květy. Střih se provádí brzy na jaře (březen až duben). Odstraňují se suché, poškozené a zmrzlé výhony. Všechny ostatní se potom zkracují zhruba o ⅓ délky. V případě Ibišku trvalého se rostlina před zimou seřezává až 10 cm nad zeměmi, protože na jaře vyráží znovu od kořenů.
Na podzim připravte ibišek na zimní spánek
- Ibišek syrský je poměrně mrazuvzdorný (uvádí se až do -26 °C). Nicméně minimálně mladší rostliny zasazené na zahradě by měly být přikryté agrotextilií a kořeny a kmen chráněné nahrnutím kopečku zeminy, mulče, pilin nebo chvojím těsně nad kořeny.
- Ibišek trvalý by měl být po seříznutí před zimou silně zamulčován, aby mu v zemi nepromrzly kořeny.
- Ibišek, který máte na balkoně v květináči, je mnohem náchylnější k promrzání kořenového systému. Nenechávejte rostliny proto venku na mrazu. Přemístěte je na zimu do světlého a chladnějšího prostoru, kde teplota neklesne pod 10 °C, ideálně do zimní zahrady, chladné chodby nebo garáže s oknem. Zálivku v tomto období velmi omezte.
Nemoci a škůdci, kteří mohou zahubit ibišek
Ibišek je obecně odolný vůči chorobám a škůdcům. Nejčastěji mu dělají problémy mšice, které se rády usazují na mladých výhoncích a poupatech zejména u rostlin pěstovaných na terase nebo balkoně. Proto je pravidelně kontrolujte. Dalším často viděným jevem je žloutnutí a opadávání listů. V tomto případě nejde vždy o chorobu. Často je to reakce na nevhodnou zálivku (přílišné sucho nebo přílišné mokro), změna stanoviště nebo teplotní šok.