Klasikou, kterou patrně vlastní každá domácnost, je oblouková pila. Jestliže pracujete s čerstvým dřevem, je ideální použít pilu s hrubším ozubením, na vyschlé dřevo jděte s pilou, která má ozubení jemnější.
Praktické jsou obloukové pily
List obloukových pil je možné natáčet pod určitým úhlem. Umožní totiž snadnější řezání větví těsně u kmene a také v těžko dostupných místech. Obloukové pily řežou na principu spojení tahu a tlaku. Pily konstruované po vzoru japonského nářadí řežou pouze při tahu k sobě. Zuby jsou vybroušeny tak, že vypadají, jako by seděly ve dvou řadách, rukojeť se zásadně neliší. Díky kompaktní konstrukci se s nimi dobře pracuje i v hodně stísněném prostoru, třeba když je potřeba vyřezat větve z husté lísky těsně nad zemí. I když si oblouková pila snadno poradí i se silnějšími větvemi, není pro tento účel kvůli své velikosti právě šikovná.
Do ruky dobře padne skládací pila
V dílně nebo garáži uložíte skládací pilu bez velkých nároků na místo, můžete ji bezpečně převážet a s lehkým srdcem ji přihodíte do auta, když se chystáte na dovolenou pod stanem. Někteří výrobci nabízejí zahradní pily, jejichž rukojeť je buď odnímatelná, nebo umožňuje upevnění na teleskopickou násadu. Získáte s ní neuvěřitelný pracovní dosah okolo pěti metrů a ušetříte si nebezpečné balancování na žebříku.Předsazená krátká čepel na dolním konci listu nařízne kůru, která se při řezu nepotrhá. Hákovitý doraz na konci listu brání sklouzávání pilového listu z řezné spáry směrem dolů a pomáhá také při stahování větví z koruny stromu.
Jak šetrně odstranit silnou větev
- Nejprve větev odspoda nařízněte pod místem zamýšleného řezu. Zbavíte se tak přirozeného tlaku, který větev při řezání vyvíjí.
- Pak začněte větev řezat shora. Díky naříznutí se kůra nebude trhat a pilový list nebude váznout v sevření.
- Nakonec se větev snadno zlomí pod lehkým tlakem.
- Pahýl, který zůstal na stromě, potom odřízněte, jak je třeba. Nezapomeňte ponechat větevní kroužek. Nakonec zahradnickou žabkou odstraňte potrhanou kůru po obvodu řezu.