Snadný řez ostrou pilou

Klasikou, kterou patrně vlastní každá domácnost, je oblouková pila. Jestliže pracujete s čerstvým dřevem, je ideální použít pilu s hrubším ozubením, na vyschlé dřevo jděte s pilou, která má ozubení jemnější.

Praktické jsou obloukové pily

List obloukových pil je možné natáčet pod určitým úhlem. Umožní totiž snadnější řezání větví těsně u kmene a také v těžko dostupných místech. Obloukové pily řežou na principu spojení tahu a tlaku. Pily konstruované po vzoru japonského nářadí řežou pouze při tahu k sobě. Zuby jsou vybroušeny tak, že vypadají, jako by seděly ve dvou řadách, rukojeť se zásadně neliší. Díky kompaktní konstrukci se s nimi dobře pracuje i v hodně stísněném prostoru, třeba když je potřeba vyřezat větve z husté lísky těsně nad zemí. I když si oblouková pila snadno poradí i se silnějšími větvemi, není pro tento účel kvůli své velikosti právě šikovná.  

Do ruky dobře padne skládací pila

V dílně nebo garáži uložíte skládací pilu bez velkých nároků na místo, můžete ji bezpečně převážet a s lehkým srdcem ji přihodíte do auta, když se chystáte na dovolenou pod stanem. Někteří výrobci nabízejí zahradní pily, jejichž rukojeť je buď odnímatelná, nebo umožňuje upevnění na teleskopickou násadu. Získáte s ní neuvěřitelný pracovní dosah okolo pěti metrů a ušetříte si nebezpečné balancování na žebříku.Předsazená krátká čepel na dolním konci listu nařízne kůru, která se při řezu nepotrhá. Hákovitý doraz na konci listu brání sklouzávání pilového listu z řezné spáry směrem dolů a pomáhá také při stahování větví z koruny stromu.

  Jak šetrně odstranit silnou větev

  1. Nejprve větev odspoda nařízněte pod místem zamýšleného řezu. Zbavíte se tak přirozeného tlaku, který větev při řezání vyvíjí.
  2. Pak začněte větev řezat shora. Díky naříznutí se kůra nebude trhat a pilový list nebude váznout v sevření.
  3. Nakonec se větev snadno zlomí pod lehkým tlakem.
  4. Pahýl, který zůstal na stromě, potom odřízněte, jak je třeba. Nezapomeňte ponechat větevní kroužek. Nakonec zahradnickou žabkou odstraňte potrhanou kůru po obvodu řezu.

  Naše krásná zahrada

  Předplatné časopisu Naše krásná zahrada