Mračňák kvete po celé léto

Keř mračňáku (Abutilon) pochází z Jižní Ameriky, dosahuje výšky až tří metrů a jeho listy se podobají javorovým. Rostlinu, známou i pod názvem podslunečník, zdobí po celé léto půvabné nálevkovité květy. Snese přímé slunce, ale v horkých dnech je rozumné přenést mračňákdo polostínu, aby se omezila jeho spotřeba vody, a tím vysychání. Pro vitalitu rostliny je důležitá rovnoměrná zálivka a pravidelné přihnojování. Pokud kořenový bal opakovaně vyschne, rostlině pravděpodobně zežloutnou listy. Na zimu je nutné mračňák přenést do bezmrazé místnosti.

Květy všech barev

Vedle hybridních odrůd s oranžovočervenými, fialovými, žlutými, bílými a sytě růžovými květy stojí za zmínku také mračňák poříční (A. megapotamicum), jehož červenožluté květy se liší od typických květů mračňáku.

Mračňák poříční
Info ikona

Mračňák poříční pochází z Brazílie a pěstuje se jako keř. Jeho květy připomínají malé lucerny.

Mračňák poříční by měl zimovat na světlém místě při teplotě od 10 do 20 °C. Při nepříznivých podmínkách pro přezimování shodí listy, ale na jaře opět obrazí. Pravidelným přesazováním a zaštipováním výhonů jednou za čtyři až šest týdnů získá tato exotická rostlina kompaktní keřovitý vzrůst.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada