Kvíz: Poznáte jedovaté pokojové rostliny? Málokdo to zvládne na plný počet bodů

Áronovité rostliny jsou v domácnostech velmi časté

Dalo by se říct, že pokojové rostliny patřící do poměrně rozsáhlé čeledi áronovité (Araceae) jsou v našich domácnostech asi těmi nejčastějšími pokojovkami, které nám krášlí domovy. Jejich obliba je dána především díky tomu, že jsou nenáročné na pěstování a prominou i nějakou tu pěstitelskou chybu. Mezi ty nejčastější áronovité rostliny, které jsou zároveň jedovaté, patří například Alocasie, Anturium, Epipremnum, Philodendron nebo třeba častá Monstera. Máte-li tedy doma některou z áronovitých rostlin, vězte, že mohou být i nebezpečné, a to jak pro člověka, tak hlavně pro domácí zvířata.

Diefenbachie je skutečná královna jedovatých rostlin

Diefenbachie jsou velmi krásné, okrasné především svým často panašovaným listem. Ale právě tato pokojová rostlina je mezi pokojovými rostlinami, co se nebezpečnosti týče, opravdová jednička. Už jen při manipulaci s ní se doporučují alespoň slabé rukavice, protože při sebemenším poranění roní nepříjemně páchnoucí šťávu, která pálí a na pokožce způsobuje puchýře. Navíc celá rostlina obsahuje jedovatý šťavelan vápenatý, který při pozření poraňuje sliznice nebo kůži a při poranění tak usnadňuje vstřebávání toxinů. Šťavelan vápenatý si můžete představit jako tisíce jehliček, které se vám zapíchnou do kůže či sliznice. Pokud by se vám šťáva z diefenbachie dostala do očí, dochází k nepříjemným zánětům rohovky. Rozžvýkání listů nebo stonku, což platí hlavně u domácích zvířat, má za následek bolestivé otoky ústní dutiny a hrdla a otrava může končit až smrtí.

Ani tyto pokojové rostliny nejsou žádní andílci

Mezi běžně pěstované pokojové rostliny patří například klívie, kterou milujeme především pro její neskutečně nádherný květ. Ale, právě klívie má jedovaté listy a oddenky, obsahují několik jedovatých alkaloidů, čímž může být nebezpečná pro malé děti či zvířata, která by mohla okusovat listy. Mírně jedovatá je také šeflera (Schefflera), která rovněž obsahuje řadu nebezpečných až mírně jedovatých alkaloidů a otrava se projevuje zvracením a průjmem. A třeba takový fíkus benjamína, který bývá členem většiny domácností, může velmi citlivým osobám způsobit astmatický záchvat. Pozor si dejte také na většinu cibulovin, například hvězdník a křín, hlíznaté rostliny jako je brambořík a také všechny pryšce, vánoční hvězdu nevyjímaje.

Kvíz otestuje vaše znalosti

Do našeho kvízu jsme použili fotografie celkem 10 těch asi nejčastějších pokojových rostlin, které s velkou pravděpodobností velmi dobře znáte, ale vůbec si je nespojujete s nebezpečím otravy. Věříme, že kvíz pro vás bude přínosný a při péči o své pokojové rostliny budete třeba krapet opatrnější. A máte-li doma malé děti nebo zvířátka, zde opatrnosti není nikdy dost.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada