Breadcrumb

Obecné nebo lidové označení rostlin by bylo v zahraničí nesrozumitelné. Rostliny mají navíc různá krajová jména. Například tužebníku jilmovému (Filipendula ulmaria) se říkalo také medunišík či meduničník (tužebníkem se totiž dříve ochucovala medovina) nebo chlapice.

Stejně tak se topolovka růžová (Alcea rosea) označuje jako proskurník nebo slézová růže.

Další jména se zase používají pro vícero rostlin. Například fiala se říká známé fialce (Viola odorata), zimní fiale (Cheiranthus cheiri) nebo fiale šedivé (Matthiola incana).

U některých botanických slov lze jejich význam jednoduše odvodit. Kupříkladu alpinus (na fotce Aster alpinus) nebo alpestris znamená rostoucí v Alpách nebo na horách, aquaticus zase ve vodě.

Z termínu gracilis (např. Erica gracilis) plyne označení štíhlý, slova maximus a minimus jsou rovněž jednoznačná a po vštípení si pojmů Phyllos (z řečtiny) a Folium (z latiny) pro slovo list, budou srozumitelná i jména jako macrophyllus, liliifolius nebo rotundifolius.

Rovněž potravinářské, lékařské nebo barvířské použití rostlin umožňuje vytušit mnoho jmen. Kupříkladu kontryhel (Alchemilla) byl jako kouzelná bylina používaný už „alchymisty“.

Mnoho léčivých bylin má druhové jméno officinalis, které se vztahuje k někdejšímu využití jako „oficiální“ drogy a léčiva, třeba u rozmarýnu (Rosmarinus officinalis) nebo šalvěje (Salvia officinalis).

Mimochodem rodové jméno rozmarýn také stojí za povšimnutí. Pochází z latinského slova rosmarinus, znamená rosa moře a popisuje osvěžující a stimulující vůni a blízkost pobřeží.

Název rodu šalvěj má zase původ v latinském salvere, což znamená zachraňující nebo uzdravující a vztahuje se k hojivým a léčivým účinkům šalvěje.

K barvířským rostlinám se zase vztahuje druhové jméno tinctorius, česky zbarvený. Honosí se jím například modře barvící boryt barvířský (Isatis tinctoria) nebo mořena barvířská (Rubia tinctorum, na fotce) poskytující červené barvivo. Na červenou barvu odkazuje i rodový název Rubia (rubens, ruber = červený).

Užitkové rostliny jsou zpravidla popisovány přívlastkem sativus, což znamená setý, například česnek setý (Allium sativum).
Prohlédněte si další galerie
- Lilek vejcoplodý: Jak vypěstovat baklažán, oblíbenou zeleninu středomořské kuchyně a jak poznat, že je zralý
- Kopr vonný: Vysejte na záhony aromatickou bylinku. Vypudí ze zahrady nebezpečné škůdce
- Botanickou zahradu v Průhonicích málokdo zná: Je jiná než ostatní a získá si vás nejen svojí rozmanitostí
- Nejkrásnější druhy vodních rostlin: vysaďte především druhy, díky kterým zůstane voda v jezírku čistá bez použití chemie
- Balkonové rostliny do polostínu: Vysaďte si dvouzubec nebo bylinu laskavosti a budete nadšeni ze záplavy květů
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné