Breadcrumb

Polokeř levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia) dorůstá do 40 cm a kvete už v červnu. Její květy se sbírají těsně před rozkvětem a následní se suší nebo zpracovávají na olej. Rostlina má léčivé a uklidňující účinky, pomáhá při nespavosti.
Foto: Shutterstock

Levandule úzkolistá u nás dobře přezimuje. K často pěstovaným odrůdám patří např. 'Hidcote' s modrofialovými květy.
Foto: Shutterstock

Levandule prostřední (L. X intermedia) se označuje jako lavandin a ve Francii se pěstuje ve velkém pro vysoký obsah vonných silic. Není tak mrazuvzdorná jako levandule úzkolistá, ale na vhodném místě dobře přezimuje i u nás.
Foto: Shutterstock

Levandule zoubkatá (L. dentata) naši zimu venku nepřežije, ale je možné ji pěstovat v nádobě. Dorůstá do 80 cm, má dlouhou dobu květu a je zajímavá světle zelenými listy se "zoubkatými" okraji.
Foto: Shutterstock

Detail listů levandule zoubkaté (L. dentata). Rostlina přezimuje při 5 až 10 °C.
Foto: Shutterstock

Levandule klasnatá (L. stoechas) bývá označována i jako ouškatá, smilovitá, hlávkovitá, korunkatá nebo francouzská. Její květenství je oválnější než u levandule úzkolisté a květy výrazně voní. Pěstuje se v nádobách.
Foto: Shutterstock

Levandule zpeřená (L. pinnata) má netypické listy...
Foto: Shutterstock

... a stejně jako několik předchozích druhů ani levandule zpeřená (L. pinnata) naši zimu venku nepřežije, a pěstuje se v nádobách.
Foto: Shutterstock

Atraktivní levandule rozeklaná (L. multifida) má dlouhou dobu květu a v našich podmínkách ji lze pěstovat jako letničku, která se snadno množí semeny.
Foto: Shutterstock

Druh levandule L. x allardii vznikl křížením levandule zoubkaté a širokolisté. Je okrasný zvláště listy, které jsou šedě plstnaté a mají pilovitý okraj. V našich podmínkách zimu nepřežije, ale je možné ho pěstovat v nádobách.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Popínavé letničky vytvoří soukromou oázu v chladivém stínu: 6 nejkrásnějších šplhavců pro balkon i terasu
- Půvabná letnička astra čínská je ozdobou zahrad i balkonů: Vysaďte předpěstované sazenice nebo je teprve vysejte. Proč astry sázet pokaždé na jiné místo
- Echinacea patří mezi nejoblíbenější trvalky: Poradíme, s čím ji vysadit, aby vznikl ten nejpůsobivější prvek v zahradě
- Kiwi můžete pěstovat i na vaší zahradě a tyto tři druhy se pěstují nejčastěji. Pokud vám kiwi neplodí, asi víme, v čem je problém
- Osvědčené trvalky, které porostou v jílovité půdě: Vysaďte si jirnici, žluťuchu nebo janebu
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné