Ladonička zářící

Chionodoxa luciliae

Barva květů
Doba kvetení
Světlo
Půda
Zahradní styl
Využití
Barva listů
Půdní reakce
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Účel pěstování
Náhled

Základní informace

Barva květů
Doba kvetení
Barva listů
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Půdní reakce
Účel pěstování

Původ

Ladonička zářící (Chionodoxa luciliae) pochází z tureckých hor, kde roste až do nadmořské výšky 2000 metrů. Za dobu, co se pěstuje v zahradách, však už stačila zplanět i ve střední Evropě a Severní Americe. Ladoničky (Chionodoxa), dnes často zařazované mezi ladoňky (Scilla), patří do čeledi chřestovitých (Asparagaceae).

Růst

Ladonička zářící je vytrvalá bylina, která po odkvětu zatahuje a zimu přečkává v cibulce, velké asi jako lískový oříšek. Dosahuje výšky kolem 10 centimetrů.

Olistění

Každá rostlina má dva až čtyři svěže zelené listy dlouhé asi 20 cm a široké až 15 mm. Jsou přízemní, široce čárkovité a nahoře ohnuté směrem ven. Od června listy zatahují.

Květy

S dobou květu od února do dubna je ladonička zářící – podobně jako mnoho dalších cibulovin – oblíbenou jarní květinou. Zelené listy a světle modré až světle purpurové květy někdy prolomí tající sněhovou pokrývku. Při bližším pohledu hvězdičkovité květy kombinují modrou a bílou; z jedné cibule vyrůstá jeden stonek s 10–15 květy. Květy ladoniček jsou jedním z prvních zdrojů potravy pro včely, čmeláky, vosy a pestřenky.

Plody

Drobné kulovité tobolky obsahují malá černá semena. Na jejich šíření se podílejí mravenci.

Umístění

Ladoničkám prospívá slunné až polostinné teplé stanoviště.

Půda

Pro drobné cibulky je vhodná humózní, propustná půda.

Výsadba

Ladonička zářící se vysazuje v říjnu. Cibuli vysaďte do hloubky asi 10 centimetrů a na vzdálenost nejméně 6 centimetrů. Při výsadbě do těžkých půd přidejte písek, který poslouží jako drenáž. Dávka kompostu poskytuje ladoničce živiny pro tvorbu květů.

Péče

Po výsadbě je ladonička zářící naprosto nenáročná. Nepotřebuje prakticky nic, jen pokud je konec zimy extrémně suchý, prospěje jí závlaha.

Použití

Vzhledem k nízkému růstu je ladonička vynikající pro výsadbu pod dřevinami, kde se časem rozroste v modrý koberec. V kombinaci s jinými kvetoucími cibulovinami, jako jsou šafrány, narcisy a talovíny, vnáší do předjarní zahrady vítané barvy. Výborně vypadá i na zeleném podkladu. Hodí se také pro výsadbu do skalky. Lze ji pěstovat i v nádobě; dbejte na dobrý odvod vody.

Odrůdy

’Violet Beauty’: fialové květy s bílým očkem

’Rosea’: něžně růžové květy, snadno se rozrůstá

’Alba’: zářivě bílé květy

Náš tip: Všechny odrůdy ladoničky spolu ladí, takže je můžete vysadit pohromadě.

Množení

Ladonička zářící snadno zplaňuje a v průběhu let se rozrůstá do velkých ploch. Pokud se vám zdá, že se rozšířila příliš, můžete na podzim cibulky vyrýt z půdy a přesadit je. Je možný i výsev; takto získané rostliny rozkvetou nejdříve druhým rokem.

Choroby a škůdci

Ladoničky netrpí chorobami, a s výjimkou hrabošů jim prakticky nic nehrozí ani od škůdců.