Bledule jarní

Leucojum vernum

Barva květů
Doba kvetení
Světlo
Půda
Zahradní styl
Využití
Barva listů
Půdní reakce
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Účel pěstování
Náhled

Základní informace

Barva květů
Doba kvetení
Barva listů
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Účel pěstování

Původ

Bledule jarní (Leucojum vernum) z čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae) je jedna z prvních cibulovin, které ohlašují konec zimy. Snadno ji poznáte podle zvonkovitých květů s jasně zelenými špičkami bílých okvětních lístků. Pochází z lužních lesů a vlhkých smíšených listnatých lesů v jižní a střední Evropě, u nás je chráněná.

Růst

Cibulovina vysoká 10 až 30 centimetrů zatahuje brzy po odkvětu. Listy často zežloutnou už koncem května a rostlina vstoupí do fáze odpočinku, která bude trvat až do příštího jara.

Listy

Úzké listy jsou přízemní, mají sytě zelenou barvu.

Květy

Z každé cibule obvykle vyrůstá jen jeden nebo dva květní stonky. Na jejich konci jsou převislé zvonkovité květy. Okvětní lístky jsou jasně bílé a na špičkách mají zelené skvrny. Období květu začíná velmi brzy a trvá od února do dubna.

Umístění

Polostinné až stinné stanoviště, přímé slunce není vhodné.

Půda

Bledule rostou na půdách bohatých na živiny, vlhkých, slabě kyselých, s vysokým obsahem humusu. Na zahradě lze bledule pěstovat prakticky v jakékoli půdě, pokud není suchá.

Výsadba

Doba výsadby: září a říjen. Hloubka výsadby: 10 cm.

Péče

Bledule je mrazuvzdorná a nenáročná. Vykvétá obvykle až druhý rok po výsadbě, a pokud při výsadbě obohatíte půdu kompostem, obvykle v následujících letech není nutné hnojit. Když se však omezí násada květů, přihnojte rostliny na začátku jara plným hnojivem. Pokud nechcete, aby se rostliny množily samovýsevem, po odkvětu odstraňte květy. Listy nechte, dokud nezežloutnou.

Pozor: Všechny části bledule jsou jedovaté.

Použití

V malých skupinkách u jezírka, kde dobře vypadá s blatouchem bahenním (Caltha palustris). Svědčí jí i společnost řebčíku kostkovaného (Fritillaria meleagris), kterému se rovněž daří ve vlhkých půdách. Také v humózní půdě pod listnatými stromy se bledulím daří. Vysazujte je ve skupinách nejméně po deseti. Vhodnými partnery jsou talovín zimní (Eranthis hyemalis), šafrány (Crocus) a sasanky (Anemone). Ve vhodných podmínkách se bledule rychle rozrůstají.

Množení

Stejně jako ostatní cibuloviny i bledule tvoří dceřiné cibulky. Ty můžete po zatažení listů vyjmout z půdy a rozsadit. Vzhledem k tomu, že rostliny se vyvíjejí pomalu, obvykle trvá několik let, než začnou kvést. Lze je množit i výsevem, ale zpravidla se to nedělá.

Choroby a škůdci

Bledule obvykle netrpí škůdci ani chorobami. Na ochranu proti hrabošům můžete cibule umístit do výsadbových košů. Dalším škůdcem je cibulovka narcisová: klade vajíčka na rostlinu, odkud se larvy dostanou do cibule a vyžerou ji. Poškozená cibule obvykle podlehne hnilobě a odumírá. Zjistíte-li napadení na začátku léta, můžete cibule vyjmout půdy a dát je na dvě hodiny do vody o teplotě 44 °C; larvy potom odumřou. Pak cibule osušte, uložte na tmavé místo a na podzim ji zasaďte.