Chocholatice dvojbarevná

Eucomis bicolor

Barva květů
Doba kvetení
Světlo
Půda
Zahradní styl
Využití
Barva listů
Půdní reakce
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Účel pěstování
Náhled

Základní informace

Barva květů
Doba kvetení
Barva listů
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Půdní reakce
Účel pěstování

Původ

Chocholatice je vytrvalá bylina pocházející jihoafrické provincie Natal. V roce 1783 ji do Evropy přivezl německý botanik a zahradník John Andrew Graefer. Chocholatici lze u nás pěstovat jako pokojovou rostlinu, v nádobě na balkoně nebo na záhoně. Pozor: všechny části rostliny jsou mírně jedovaté a kontakt může způsobit alergickou reakci pokožky.

Růst

Z cibule vyrůstá přízemní růžice listů, které mohou dosáhnout výšky 30 až 50 centimetrů. Mezi nimi vyrůstá květní stonek. Květenství (které připomíná ananas) vystupuje asi 10 cm nad listy.

Listy

Zelené oválné listy jsou na konci zašpičatělé a mají zvlněný okraj. Někdy mají hnědé skvrny.

Květy

 Na dlouhém stonku vyrůstá dlouhý hrozen složený z velkého množství hvězdicovitých květů světle zelené nebo krémově bílé barvy. Okraje okvětních lístků jsou fialové. Květenství je na vrcholu zakončeno (i v tom se podobá ananasu) růžicí drobných listů.

Plod

Po úspěšném opylení se tvoří malé zelené tobolky, které zůstávají na rostlině až do prvního mrazu.

Umístění

V domě i na zahradě chocholatici vyhovuje světlé místo, ne však na prudkém slunci. Na teplých, chráněných místech dobře kvete i v mírném polostínu.

Půda

Půda na záhonu by měla být hluboce prokypřená, propustná a bohatá na živiny. Totéž platí pro pěstování v nádobě: použijte propustný substrát s vysokým obsahem živin a humusu.

Výsadba

Chocholatice se vysazuje od poloviny dubna; v oblastech s chladnějším klimatem doporučujeme počkat až na polovinu května. Hloubka výsadby: 15 až 20 cm. Vzdálenost mezi rostlinami: 20 až 30 cm. Při skupinové výsadbě se dává asi 25 cibulí na metr čtvereční. Při výsadbě v nádobě vyberte dostatečně velký květináč.

Péče

V teplých oblastech může rostlina pod lehkou zimní ochranou přezimovat venku, v chladnějších regionech byste však měli cibuli vyjmout ze země a uložit ji v místnosti, kde nemrzne. Rostliny v nádobách by měly zimovat na světlém místě s teplotami pod 15 °C. Každé čtyři roky potřebují přesazení.

Dělení

Chocholatice se nedělí. Při přesazování však můžete oddělit dceřiné cibule a vysadit je na nové místo.

Využití

Chocholatice je oblíbená rostlina, která v době květu upoutá na záhonech i samostatně. Je to také hezká jako pokojová nebo balkonová květina. Na záhonech vypadá dobře ve společnosti jiných letních květin.

Odrůdy

’Alba’: čistě bílé květy

Množení

Chocholatici lze vypěstovat ze semen. Vysévají se na jaře, do skleníku. Trvá však nejméně dva roky, než takto vypěstované rostliny rozkvetou. K množení můžete použít také dceřiné cibulky.

Choroby a škůdci

Na zahradě chocholatice zpravidla netrpí chorobami ani škůdci. V domě se občas vyskytují mšice. Příliš mnoho vody může způsobit hnilobu kořenů, sucho se projevuje hnědnutím listů.