Jedna z nejkrásnějších venkovských trvalek vám na zahradě nesmí chybět: nepromeškejte nejvhodnější chvíli výsevu

Lupina či vlčí bob mnoholistý (Lupinus polyphyllus) je krásná trvalka, která na záhonech doslova září. Její výrazné, hroznovité květenství v zářivých barvách se začíná objevovat již v květnu. Velmi často se na zahradách kombinuje s dalšími, typicky venkovskými trvalkami, jako jsou pivoňky a mák východní. Tato kombinace rostlin pak navozuje tu správnou, venkovskou idylku. Lupina pochází z Ameriky a na počátku 20. století se pak začala křížit s dalšími jednoletými a víceletými druhy a šířit se takřka po celém světě. Lupina se nejčastěji využívá jako solitéra či dominanta trvalkového záhonu, protože dorůstá kolem 1 metru a vyniká tak nad nižšími druhy.

Vícebarevné druhy vlčího bobu

Kromě toho, že lupiny vynikají bohatou barevnou škálou, se v současném sortimentu najdou i dvoubarevné či dokonce vícebarevné kultivary, které často pochází z Anglie. Právě zde se konají různé výstavy a soutěže, které oceňují ty nejkrásnější kultivary této oblíbené trvalky.

Jak pěstovat lupiny: chraňte ji před slimáky

Lupina je velmi nenáročná trvalka, preferuje ale slunná stanoviště s chudou a písčitou půdou, která může být klidně i mírně kyselá. Výhodou je chráněné místo proti větru, kde nehrozí zlomení kvetoucích hroznů. Pokud po odkvětu seříznete odkvetlé hrozny květů, a přidáte trochu hnojiva, opět vykvetou, a to během srpna. Na jaře, jakmile raší ji musíte chránit proti nájezdu slimáků, kterým velmi chutná.

Kdy vysévat lupiny: nepromeškejte ten správný okamžik

Jakmile lupina odkvete, začnou se vytvářet chlupaté, zelené lusky, které během zrání zhnědnou. V luscích jsou ukryta kulatá semena. Chcete-li si lupinu vyset, musíte semínka sklidit včas, a to ještě před tím, než lusk praskne. Jakmile se totiž lusk otevře, semínka se nekontrolovatelně vysypou na záhon. Semena je lepe sklidit, uschovat a vyset až na jaře do malých květináčů naplněných na živiny chudou zeminou. Na záhon pak vysazujete, nejlépe v půlce května, až větší sazenice, které ale musíte chránit přes slimáky. Rostliny vypěstované ze semen mají často úplně jinou barvu, než je původní rostlina. Pokud se chcete vyvarovat překvapení a na záhonu mít určitou barvu, musíte osivo zakoupit ve specializovaných obchodech, takovému osivu se říká certifikované a máte u něj zaručenou požadovanou barvu květů.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada