Plánujete postavit zahradní domek? A jste si jisti, že nepotřebujete stavební povolení? V tomto případě zákon mluví jasně
Proč je důležitý zahradní domek
Ačkoliv si důležitost zahradního domku v zahradě plně uvědomujeme, stále mnoho lidí jej doposud na své zahradě nemá. Ti manuálně zruční si ho dokážou vyrobit vlastními silami, ti ostatní si ho raději zakoupí. Zahradní domek je praktická zahradní stavba, kam ukládáme vše, co nepotřebujeme na zahradě každý den. Nejčastěji tak do zahradního domku uschováváme sekačku, veškeré zahradní nářadí, hnojiva, substráty, nádoby pro pěstování rostlin apod. Pokud zahradní domek nemáte, musíte takové věci skladovat v garáži nebo dokonce někde doma v předsíni. A to úplně praktické není.
Kdy není třeba stavební povolení?
Zahradní domek je stavba a stavby podléhají určitým zákonům. Víte ale, kdy žádné povolení při stavbě domku nepotřebujete? Je to v případě, že zahradní domek nemá zastavěnu plochu více než 25 m2 a jeho maximální výška nepřesáhne 5 metrů. Zahradní domek by ale neměl být určen k přespávání, jen jako sezónní prostor či sklad nářadí nebo dalšího vybavení. Takové stavby se nazývají stavby drobné a splníte-li tyto podmínky, jeho stavbu úřadům nahlašovat nemusíte.
Nezapomeňte na sousedy
Pro zachování dobrých sousedských vztahů je vhodné, pokud se o svůj záměr postavit zahradní domek podělíte i se svými sousedy. O to více, pokud bude domek blízko u plotu. Ze zákona musíte dodržet hranici od sousedního pozemku minimálně 2 metry, tak na to myslete hlavně ve chvíli, kdy se vašim sousedům stavba zahradního domku úplně nezamlouvá. A pokud budou souhlasit, někdy je dobré mít jejich souhlas písemně, nikdy totiž nevíte, co přinese budoucnost a kdy se postoj sousedů vůči vám změní.
Co dělat, bude-li stavba větší?
Pokud plánujete větší zahradní domek, než uvedených 25 m2 a maximální výšce 5 metrů, pak musíte navštívit místní úřad a zde hledat odpovědi. Dotaz z vaší strany bude, zda je nutno stavbu pouze ohlásit nebo vyžaduje plné stavební povolení. Pro tyto účely byste měli mít ke stavbě podklady, nejlépe projekt vypracovaný projektantem. S veškerými podklady se pak přímo obrátíte na stavební úřad a doufáte, že vám stavební povolení dají. Obrňte se ale trpělivostí, a pokud stavební povolení z nějakého důvodu nedostanete, zkuste promyslet, zda by vám nestačil zahradní domek menších rozměrů.
Pro inspiraci, jak takový zahradní domek může vypadat, se podívejte do naší fotogalerie.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.