Proč slavit Světový den zelených střech

Světový den zelených střech vyhlásila Evropská federace asociací zelených střech a fasád (EFB) a v Česku se k němu hlásí například Svaz zakládání a údržby zeleně (SZÚZ). Zeleň na budovách je klíčová pro to, aby naše města byla příjemná a zdravější pro život,” říká Pavel Dostal, předseda sekce Zelené střechy při SZÚZ. Do budoucna proto budou podle něj upřednostňována taková architektonická řešení, při nichž si obyvatelé domů budou moci na svých střechách pěstovat zeleninu nebo ovoce. Zelené střechy fungují ale také jako ostrůvky života pro hmyz nebo ptáky a je možné je vhodně kombinovat s fotovoltaikou,” dodává Dostal.

Co dokáže vegetační střecha 

Osázené střechy vytvářejí příjemné mikroklima zejména ve městech, kde nahrazují chybějící zeleň. Jsou také vynikající izolací a vyrovnávají extrémní teploty – v létě budovy ochlazují, v zimě zabraňují tepelným únikům. Snižují rovněž prašnost, zvyšují vlhkost vzduchu a pohlcují hluk (zlepšení neprůzvučnosti je minimálně o 6 dB a k odhlučení přispívá hlavně substrát, jehož vrstva je ale u každé střechy jinak vysoká).

Vegetační střechy slouží také ke sběru a zadržování dešťové vody v místě (šetří vodu a nezatěžují kanalizaci). Odtok dešťové vody dokážou snížit běžně o 50 %, existují ale i typy zelených střech, které umějí odtok zredukovat na pouhých 5 %. Ozeleněné střechy mohou fungovat rovněž jako relaxační zóna a ve své podstatě navracejí zastavěnou plochu zpět přírodě. I to může být důvod k oslavě zelených střech.

Zelená střecha roku 2020 

Kromě prvního Světového dne zelených střech se letos koná také již 7. ročník soutěže Zelená střecha roku. Více informací naleznete na stránkách www.zelenastrecharoku.cz, kde můžete načerpat inspiraci nebo zvolit svého favorita mezi vegetačními střechami a hlasovat pro něj do konce srpna 2020.  

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada