Nezapomeňte ostříhat levanduli, jinak vám v létě nepokvete tak, jak byste si přáli

Je tolik důvodů, proč milovat a pěstovat levanduli. Jednak krásně kvete a voní, láká včely a motýly, odpuzuje mouchy, ale také má spoustu pozitivních vlastností jako léčivka. A ve finále rostliny vypadají v zahradě dobře i když zrovna nekvetou.  

Ačkoli většina z nás považuje levanduli za trvalku, ve skutečnosti se jedná o polokeř. I proto vyžaduje pravidelné zastřihávání, jinak má tendenci dřevnatět a polehávat. Málo pak také kvete a na záhonu moc parády neudělá, spíše naopak. Každoroční řez přitom není náročný. Zabere vám doslova pár minut a rostlinku omladí a umožní jí krásně a bohatě kvést. Stačí jen vědět, kdy a jak na to.

Ten správný čas

Levanduli stříháme dvakrát ročně. Na podzim po odkvětu, kdy ji stačí jen zastřihnout a pak na jaře, kdy je nutné ji prořezat trochu více a omladit. Počkejte si na dny, kdy už nebudou hrozit přízemní mrazíky. Levandule se u nás sice dobře aklimatizovala, mrazy jí ale nedělají dobře, takže byste ji mohli zbytečně ohrozit. Správný čas je, jakmile začnou na větvičkách rašit nové pupeny.  

Podzimní střih levandule je o jejím tvarování
Info ikona

Pusťte se do práce

K prostříhání levandule si vezměte k ruce ostré zahradnické nůžky. Rostlinku dobře prohlédněte a odstraňte větvičky a lístky, které přes zimu odumřely nebo jsou jinak poškozené. Dost možná objevíte i staré suché květy, co jste zapomněli odstříhat na podzim. Odstraňte také větvičky, které jsou nad už nad novým porostem, nebojte se zkrátit levanduli až o třetinu. Rostlina pak bude plnější. Navíc na jaře je plná síly a dobře se po řezu zregeneruje. Tvarujte vždy do kulatého tvaru, aby keřík kvetl po celém obvodu.   

Pokud máte starší levanduli, která má už starší dřevnaté výhonky, dejte pozor a do starého dřeva neřezejte ani nestříhejte. Hrozí totiž, že by mohla rostlina zajít.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada