Nejkrásnější keř pochází z Číny: zimolezka je sestra zimolezu a oživí každou zahradu

Květy připomínají květy abélie

Máte ještě nějaké to místo na zahradě a nevíte, co byste sem mohli vysadit? Pokud máte rádi bohatě kvetoucí keře, které nevyžadují žádnou zvláštní péči, tak právě pro vás bude tou správnou volbou zimolezka půvabná neboli Kolkwitzia amabilis. Jméno získala po dle německého botanika R. Kolkwitze. Zimolezka patří do čeledi zimolezovité, stejně jako zimolez, kalina či pámelník a dorůstá do výšky zhruba 2–3 metrů. Keř je kulovitý s obloukovitě převyšujícími, postranními větvemi. Listy jsou na vrcholu zašpičatělé a mají chlupaté řapíky. To nejpůvabnější na zimolezce ale jsou především její květy, které jsou trubkovité, v různých odstínech růžové, zvonkovité a uspořádané do vrcholíků na konci krátkých větévek. Květy zimolezky příjemně slabě voní, kvetou od května do začátku července a připomínají květy abélií.  

Kdy zimolezku řezat

Jelikož zimolezky kvetou již od května, vydržte s nějakým radikálním řezem až na dobu po odkvětu, tzn., během srpna až září. Právě díky pravidelnému řezu bude zimolezka pravidelně, a hlavně bohatě kvést i v dalších letech. Na jaře řez omezte pouze na odstranění namrzlých nalomených či napadených větví, hlubší tvarovací řez si ponechte až po odkvětu.

Jaké má zimolezka nároky

Zimolezka je keř velmi nenáročný, vesměs poroste v každé zahradní půdě. Pokud ale chcete pro tuto krasavici to nejlepší, vysaďte ji na slunce do propustné a mírně vlhké půdy. Krásná je ve skupinových výsadbách ve společnosti ostatních kvetoucích keřů i jako solitéra.

Zimolezka je krásná i v zimě

Zimolezka je sice opadavá, ale to ještě neznamená, že není ničím zajímavá i před zimu, kdy nemá listy. U zimolezky je totiž velmi dekorativní i její kůra (borka), která se u starších keřů atraktivně odlupuje jako papír, což vynikne hlavně v zimě.

Jak lze zimolezku namnožit

Jestliže se vám nechce utrácet peníze za nové rostliny, není nic snazšího než si zimolezku namnožit. To se provádí buď generativně čili semenem, které se tvoří v tobolkách po odkvětu. Tento způsob množení je ale časově náročný a než se dočkáme vzrostlého keře bude trvat několik let. Nejen z časových důvodů je tedy výhodnější množení dřevitými či bylinnými řízky, což je způsob rychlejší a dříve se tak dočkáme vzrostlejších keřů. Pro usnadnění zakořeňování nezapomeňte připravené řízky namočit ve stimulátoru ať již práškovém nebo kapalném.

 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.