Ladonička: jarní záplava modrých kvítků

Ladonička bělomodrá (Chionodoxa luciliae) se podobá známější ladoňce a jde o vytrvalou rostlinu, cibulovinu, která se množí i semeny. O jejich výsev se přitom nemusíte starat – zajistí ho mravenci, kteří okusují semenné přívěsky a semena pak roznášejí po zahradě. Rostliny z výsevů kvetou po dvou až třech letech.

Ladonička se v našich zahradách pěstuje už zhruba sto let. V nabídce je v modrých, sytě a světle růžových a světle fialových odrůdách.

Ladoničky vykvétají často ještě na sněhu nebo při jarním tání, setkat se tak mohou se sněženkami nebo bledulemi. Stvol ladoničky nese hrozen světle modrých zvonkovitých květů, které mají bílý střed. Pěstují se ale i bíle nebo růžově kvetoucí kultivary.

Rostliny pocházejí z tureckého pohoří, kde prospívají i ve výšce 2000 m. n. m. Uplatní se proto hlavně ve skalkách, ale i podél cest, pod řídkými keři nebo v trávníku. Uvítají slunné až polostinné místo, humózní propustný substrát, nepříliš suchý. Cibulky se vysazují do hloubky 8 cm, nejlépe ve skupinách. Ladonička se velice dobře vegetativně množí, pokud po ní zbytečně nešlapete a nesečete trávník, v němž roste, příliš brzy.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada