Kosatce časného léta

Výsadba a dělení kosatců bradatých

Nejvhodnější doba pro výsadbu kosatců bradatých (Iris barbata) nastává po odkvětu – v srpnu. Vyberte pro ně plně osluněné stanoviště s výživnou, propustnou půdou, kde nehrozí dlouhodobé zamokření. Kosatce z této skupiny mají ztlustlé oddenky. Vysazují se vodorovně a mělce – tak, aby horní třetina oddenku vyčnívala nad povrch půdy. V březnu kosatcům prospěje přihnojení kompostem nebo dlouhodobě působícím hnojivem, v listopadu trochou vápníku. 

Oddenek kosatce
Info ikona

Oddenky kosatců vysazujte mělce - horní třetina by měla být nezakrytá.

Foto: Shutterstock

Pokud rostliny polevují v kvetení, je načase je rozdělit. Vyjměte proto rostlinu z půdy a rozřežte oddenek tak, aby na každé části byl jeden vějíř listů. Listy následně zkraťte a zasaďte nejmladší části oddenků. Listy můžete podepřít, aby je nevyvrátil vítr. Obvykle se doporučuje přesazovat kosatce po čtyřech nebo pěti letech.

Stonky kosatců odstřižené po odkvětu
Info ikona

Stonky s odkvetlými květy kosatců odstraňte, listy ponechte rostlinám až do podzimu.

Foto: Shutterstock

Kdy a jak správně stříhat kosatce

Nové odrůdy vysokých kosatců bradatých kvetou bohatě – na jednom stonku tvoří až deset pupenů, které postupně rozkvétají odspoda nahoru. Po odkvětu stonky včas odstraňte. Odkvetlé květní stonky kosatců sibiřských odřízněte těsně nad povrchem půdy můžete je využít jako zajímavý dekorační materiál. Mečovité listy kosatců ponechte až do podzimu, nanejvýš klínovitě seřízněte hnědé špičky (ale nutné to není). Listy kosatce sibiřského se barví do zářivé žluti.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada