Jak schovat nevzhlednou nádrž na vodu?

Při rozmýšlení, jak nádrž schovat, je potřeba si uvědomit několik základních skutečností. Především, zda ještě budete nádrž přesouvat nebo je její stanoviště konečné. Další v pořadí je váš finanční budget. Máte-li omezený rozpočet nebo hledáte levné a jednoduché řešení, nejspíš se vám nepovede nádrž skrýt navěky, ale rozhodně i tak ji dokážete bez problému vyšperkovat na dlouhou dobu nebo vždy alespoň na sezonu. V neposlední řadě se nesmí zapomenout na přístup. Jasně, možná vám to připadá logické, ale už při případném nákupu materiálu počítejte s tím, že bude třeba nutné vyříznout otvor pro kohoutek nebo abyste se k sudu pohodlně dostali, pokud ho obložíte květináči.

Vyhrajte dvakrát! Zakryjte nádrž a navíc sklízejte čerstvé ovoce či zeleninu

Obložení květináči: repasované kontejnery mají kovovou mříž, na kterou snadno zavěsíte květináče. Velmi vhodné jsou převislé nebo popínavé rostliny, které nádrž obrostou v krátkém čase a prakticky celou ji zarostou. Používají se jak převislé nádobové letničky (surfinie, vějířovky, batáty, lobelky a další), tak i klasické jako třeba muškáty a begonie.

Vedle nešlápnete ani s ovocem nebo zeleninou. Do květináčů zasaďte převislé jahody nebo polní okurky. Ty můžete zasadit klidně do květináče na zem a směřovat jejich růst po mříži nahoru. Perfektní variantou jsou také dýně, protože mají velké široké listy se skvělou krycí schopností.

Kromě květináčů a truhlíků se dá využít i půda kolem nádrže. Jestliže nádrž stojí mimo zpevněné plochy, půda kolem se dá zrýt, prokypřit a připravit jako záhon. Kolem pak lze vysadit nebo zasít záhonové letničky, jako například vysoké slunečnice, krásenky, topolovky a jiné vyšší letničky/dvouletky. Ty navíc do zahrady přilákají opylovače, další hmyz, a ještě sklidíte slunečnicová semínka pro ptáčky. Opět bezvadnou možností jsou popínavé záhonové letničky. Obzvlášť hrachor, který úžasně voní, lichořeřišnice, jejíž květy využijete v kuchyni do salátů, rychle a bujně roste, a za další třeba povíjnice, která má překrásné květy. A co nejde zasadit do záhonu, dá se zasadit do nádoby na zemi.

Sud se tímto způsobem schová hůře, ovšem květináč lze posadit na prkno položené přes okraje sudu.

Popínavá letnička na nádrži na vodu
Info ikona

Ať už zvolíte popínavou letničku nebo trvalku, popínavé polní okurky či dýně, nešlápnete vedle. Nádrž rychle zaroste a vás odmění chutná domácí úroda. Zasadit se dá buď přímo do země nebo do květináče na zem.

Důležité je splynout s okolím, zapojte děti a klidně můžete být i nešika

Nejste-li zrovna kutil nebo máte ruce levé, i pro vás se najde řešení. Ve specializovaných obchodech či v hobby marketu seženete barvu nebo sprej na plasty a kovy. Nádrž i sud se tak snadno přebarví. Rády se zapojí děti, obzvlášť, pokud je sud blízko dětského koutku, kde se bude další namalované sluníčko a auťák hodit.

Pro splynutí s okolím však volíme nejčastěji tmavší zelenou, hnědou a šedou barvu. Zelenou mezi stromy a rostliny, hnědou poblíž přístřešků či dřevěných konstrukcí, antracitovou poblíž zídek či staveb. Prostě tak, aby nádrž nebo sud, splynuly s barvou okolí.

Podobně jednoduché řešení nabízí obložení rákosem, bambusem a dalšími běžně prodávanými rohožemi. Horší manipulace pak bude s méně poddajnými lískovými nebo vrbovými ploty, ty je však možné snadno vyrobit doma na míru propletením proutků mezi tyčkami. Navrch nádrže se rohož dává také nebo na ni můžeme položit květiny.

Využijete věci z půdy, větve, polena i staré cihly: vše, co už najdete doma

Dalším absolutně jednoduchým a pěkným řešením je obskládat kolem nádrže naštípané dřevo, popřípadě polena. Počítejte však, že mimo střechu na dešti dřevo rychleji zešedne, záleží jen na vašem vkusu.

Občas se doma na půdě najde také kus pytloviny nebo juty, což jsou další skvělí pomocníci pro přírodní a netradiční zakrytí nádrží. Výborně se hodí pro zakrytí sudů a materiálu není potřeba mnoho.

Využít se dají i velké kusy kůry po pokácení velkého ořešáku či jiného stromu. Běžně se doma neválí, ale pokud se vám dostane takový poklad do ruky, určitě po něm sáhněte.

Jako plůtek není nutné používat pouze vrbové nebo lískové proutky, i silnější větve (ideálně rovné) se dají kolem sudu či nádrže upevnit a poskládat vedle se a vytvořit tak stěnu z větví.

A jestliže se vám na zahradě povalují staré cihly, které jsou dnes v módě, dá se kolem nádrže poskládat stěna i bez zdění, stačí jen dodržet vazbu cihel.

Nádrž na vodu obložená dřevem
Info ikona

Jedno z nejoblíbenějších řešení, jak zakrýt nevzhledný sud - dřevěné obložení. Obložit sud je složitější, než obložit hranatou nádrž, ale v obchodech se dá sehnat i hotová dřevěná rohož, kterou sud obalíte.

Nejoblíbenější, důmyslná, trvalá i jednoduchá řešení

Zručnější kutil si snadno poradí s dřevěným obložením. Je to zřejmě nejčastější trvalé řešení a nabízí nespočet provedení. Stará prkna dodají zahradě punc dlouhověkosti, nová prkna se hodí k moderním zahradám. Kamenná zídka kolem nádrže je už opravdovou třešničkou na dortu. Kameny lze nahradit roštem, deskou a zakoupeným kamenným obkladem.

Hledáte-li trvalé a zároveň jednoduché řešení, pak jsou skvělou volbou opět rostliny, ale trvalé. Použít se dají jak keře, perfektní je například zlatice, která se velmi snadno formuje a udržuje střihem, tak z popínavých stálezelený břečťan nebo třeba přísavník. Pozornost odvedou i blízko vysazené vyšší květiny jako třeba latnaté hortenzie, lilie, popínavé růže, plaménky a další.

Inspiraci a spoustu konkrétních nápadů, jak nádrže zakrýt, najdete na Pinterestu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada