Jak zazimovat zahradní motorové stroje

Posezonní prohlídka se přitom netýká jen sekačky. Základní prohlídku proveďte u všech motorových strojů, ať už elektrických nebo benzinových. 

Čištění a kontrola zahradních strojů

Každý zahradní stroj před uskladnění důkladně očistěte, a to nejen na povrchu, ale i zevnitř. Po očištění pracovních částí stroje, prohlédněte pohyblivé součásti stroje, jako jsou různá táhla, lanovody, ložiska apod. V případě potřeby je promažte nebo dotáhněte jejich spoje. 

Výměna vzduchového filtru
Info ikona

Součástí posezonní kontroly u sekačky je i kontrola, příp. výměna vzduchového filtru.

Foto: Shutterstock

Zvláštní pozornost si u příslušných strojů zaslouží klínový řemen. Popraskaný vyměňte. Stejně postupujte u vzduchového filtru, vyčistěte ho, poškozený nahraďte novým. Vadný filtr by se promítnul do vyšší spotřeby paliva a vyšších emisí výfukových plynů. Zapomenout byste neměli ani na samotný motor. Během se na něj roku nalepila spousta nečistot, které mohou bránit jeho chlazení. 

Vypustit ze sekačky palivo, nebo ne?  

S benzinem se to má tak, že záleží na typu motoru. U dvoutaktních motorů motorových pil, fukarů nebo křovinořezů je spotřebování benzinu nebo jeho vypuštění nutností. V opačném případě by mohlo dojít k poškození motoru. Bez benzinu by měla být ale nejen nádrž, ale i karburátor. Stroj proto nastartujte a nechte ho palivo vyjet, dokud se nezastaví. 

U čtyřtaktních motorů, tj. motorů sekaček, traktůrků nebo fréz, můžete benzin v nádrži ponechat za podmínky, že do něj přidáte stabilizátor paliva. Po promíchání s benzinem nechte stroj pár minut zapnutý, aby se směs dostala i do motoru a karburátoru.  

Navštivte servis zahradní techniky

Pokud se na posezonní kontrolu zahradní techniky necítíte, není nic jednoduššího než zajet do nejbližšího servisu a nechat si stroj zkontrolovat odborníky. Kontrolu by měli absolvovat i stroje technicky zdatných zahrádkářů, protože otáčky motoru, jeho těsnost nebo dokonalé vyvážení žacích strojů si doma nezajistí. Profesionál navíc může odhalit skrytou závadu a předejít tak pozdější nákladné opravě nebo i nákupu nového stroje. Kontrolu nabízejí prodejny zahradní techniky často zdarma.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada