Co všechno umí křovinořez

Motorovou kosu využijete všude tam, kam se se strunovou elektrickou sekačkou kvůli přívodnímu kabelu nedostanete a také tam, kde je pro běžnou strunovku příliš obtížný terén. Jedná se zvláště o rozlehlé pozemky, špatně přístupné svahy nebo příliš členitý povrch. K čemu se naopak vůbec nehodí, je plošné sečení.

Kromě dočištěníokrajů posečeného trávníku dokáže křovinořez díky výměnným řezným nástavcům posekat také přerostlou trávu a vzrostlé stonky plevelů. S pilovým listem poslouží i k prosekávání dřevnatého náletu, tenčích dřevin a křovin.

Vysekávání přerostlé trávy
Info ikona

Výkonný benzinový křovinořez Fieldmann FZS 4004-B je vybaven dvoutaktním motorem o objemu 43 ccm a s výkonem 1,40 kW. Standardní výbavou je poloautomatická strunová hlava se dvěma strunami a ocelový trojzubec. I proto se stroj hodí na sečení vysoké trávy i k údržbě rozsáhlejších ploch zarostlých pleveli, příp. nálety. Křovinořez je vybaven dvojitou přední rukojetí s ergonomickými úchopy, která se drží oběma rukama, což umožňuje efektivnější a komfortnější práci. Sečení bez přerušení umožňuje nastavitelný ramenní popruh, který pomáhá rozložit váhu stroje na celé tělo, a objemná nádrž. Doporučená akční cena tohoto modelu je 2899 Kč.

Jak poznat motokosu 

Představte si dutou tyč, na jejímž horním konci je umístěný motor, který pohání hnací hřídel stroje. V dolní části křovinořezu se nachází převodovka, která následně přenáší točivý moment hřídele na žací ústrojí. Ovládání přístroje umožňuje oblouková rukojeť ve tvaru písmene D (jednoduché madlo) nebo U (řídítka, tzv. bike). Mezi motorem a ovládáním by měl být antivibrační systém. Obsluhu usnadňují i popruhy přes ramena a možnost zavěšení stroje u pasu. Nezbytný je rovněž kryt řezného nebo žacího ústrojí, který chrání obsluhu před odlétajícím materiálem.

Křovinořez při práci
Info ikona

Výhodou motokosy je, že se s ní dostanete i na vzdálenější místa a do náročnějšího terénu.

Co vědět o motoru 

Motor křovinořezu může být dvoutaktní nebo čtyřtaktní. První se dostává rychle do otáček, je ale hlučný. V benzinové směsi spaluje navíc i olej, a proto je ve srovnání se čtyřtaktem méně ekologický. Předností čtyřtaktního motoru je dobrý start, menší spotřeba a tišší provoz. Vyžaduje však větší údržbu.

Objemy motorů se pohybují od 20 do 55 ccm, výkon od 0,7 do 3 kW a pracovní otáčky se pohybují max. kolem devíti tisíc za minutu. 

Základní výbava 

Křovinořez bývá vybaven dvěma nebo čtyřmi strunami, jejichž průměr (2 až 2, 4 mm) musí odpovídat požadované práci. Při silnějším průměru struny může docházet k přetěžování motoru, při slabším se zase struna rychle opotřebovává. Možností jsou i struny slabšího průměru s odolným jádrem. chranný kryt struny je zpravidla opatřen nožem, který strunu za chodu zařízne na odpovídající délku. 

Většina modelů motorových kos má ve výbavě min. poloautomatickou strunovou hlavu k dočišťovacím pracím a kotouč na sečení vyšší trávy. V příslušenství mohou být ale i další žací, vyžínací a řezné kotouče. 

Kolik za stroj zaplatíte 

Motorovou kosu s jednoduchým madlem a čtyřtaktním motorem pořídíte do 10 tisíc Kč, s rukojetí ve tvaru řídítek nad tuto cenu. Cena profesionálního stroje s pohodlným zádovým závěsem se pohybuje od 15 do 25 tisíc korun.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada