Skip to main content
  • Atlas Rostlin
    • Balkonové rostliny
    • Bylinky
    • Cibuloviny
    • Letničky a dvouletky
    • Okrasné trávy a kapradiny
    • Pokojové rostliny
    • Popínavé rostliny
    • Přenosné rostliny
    • Stromy a keře
    • Trvalky
    • Vodní rostliny
    • Růže
  • Praxe
    • Okrasná zahrada
    • Kalendárium
    • Choroby a škůdci
    • Ekologie a příroda
    • Nářadí a technika
    • Užitková zahrada
  • Zahradní architektura
    • Ferdinand radí
    • ZahrAppka
    • Inspirace
    • Voda na zahradě
    • Stavby
  • Poradna
  • Zahrady
    • Zahrady slavných
    • Návštěvy zahrad
  • Videa
  • Volný čas
    • Zahradní turistika
    • Zelená domácnost
    • Domácí mazlíčci
    • Dekorace
    • Zajímavosti
  • Soutěžte o ceny
  • Kvízy a testy
Více
    logo Naše krásná zahrada
    0
    /
    00
    Prohlédnout znovu
      1. Úvodní stránka
      2. Praxe
      3. Okrasná zahrada
      4. Kvíz: Poznáte ty nejkrásnější záhonové letničky?
      5. Galerie
      6. Na výsledky se podívejte do galerie

      Na výsledky se podívejte do galerie

      (
      0
      /
      00
      )
      Zpět na článek
      Prohlédnout znovu
      KRÁSENKA ZPEŘENÁ (Cosmos bipinnatus)

      1) B KRÁSENKA ZPEŘENÁ (Cosmos bipinnatus)

      Rozevlátá vzdušná kráska, její listy zdálky působí jako listy kopru. Bohatě kvete a je perfektní k řezu do vázy. Nejen květy, i samotná zeleň pro osvěžení kytice. Semena zakoupíte většinou v barevných mixech (od bílé, přes žíhanou růžovobílou, po temně fialovou), ale jednoduše si nasbíráte semínka vybrané barvy na další rok.

      Při výběru semen dejte pozor na budoucí výšku, může mít i dva metry. Květy vás budou těšit od konce jara až do prvních mrazíků.

      Foto: Shutterstock
      ČERNUCHA DAMAŠSKÁ (Nigella damascena)

      2) A ČERNUCHA DAMAŠSKÁ (Nigella damascena)

      Tuto krásku si pro změnu z dálky snadno spletete s chrpou. Nejčastější barvou je modrá, dále fialová, růžová a bílá. Hodí se k řezu i na sušení a sesbíraná semínka se dají použít namísto pepře. Vysoká je 30 – 50 cm.

      Foto: Shutterstock
      OSTÁLKA SLIČNÁ (Zinnia elegans)

      3) B OSTÁLKA SLIČNÁ (Zinnia elegans)

      Ostálky nebo také cínie, známe především ze zahrad našich babiček. Nabízí pestrou paletu barev, ale i různou výšku a různá zajímavá květenství, nejznámější v barvách žluté a červené. Sáhnete-li po bílé nebo růžové, skvěle doplní záhony i u moderních staveb.

      Vysévat můžeme přímo na záhon, ale v zahradnictví běžně nabízí na přelomu dubna a května sazeničky za pár korun, které rychleji vykvetou. Nutností je pro ně slunce.

      Foto: Shutterstock
      LASKAVEC OCASATÝ (Amaranthus caudatus)

      4) C LASKAVEC OCASATÝ (Amaranthus caudatus)

      Amaranthus, neboli laskavec, existuje v mnoha variantách, ovšem v této variantě, kdy květy jakoby prší z rostliny dolů, je snad nejzajímavější. Rychle roste a hodí se k řezu i na sušení.

      Lépe je předpěstovat ze semínek doma nebo ve skleníku, ovšem snadno vyroste i ze semínek jen tak na záhoně, jen o něco později.

      Foto: Shutterstock
      OSTROŽKA ZAHRADNÍ (Delphinium ajacis)

      5) A OSTROŽKA ZAHRADNÍ (Delphinium ajacis)

      Jinak také stračka. Vzpřímená, vyšší, vitální květina se zajímavým vysokým květenstvím. Kvete kratší dobu, přibližně dva měsíce, ale pokud ji po odkvětu seříznete, vykvete znovu koncem srpna. Hodí se jak do vázy, tak k sušení.

      Nesnáší přesazování, proto je velmi vhodná pro přímý výsev.

      Foto: Shutterstock
      LEN VELKOKVĚTÝ (Linum grandiflorum)

      6) C LEN VELKOKVĚTÝ (Linum grandiflorum)

      Nenáročná, nižší, zhruba 40 cm vysoká, vzdušná letnička různých barev. Okouzlující je v jasné nepřehlédnutelné červené barvě. Květy se otevírají a zavírají podle sluníčka.

      Snese i sušší kamenitou půdu, ale v horkých vedrech bude za zálivku vděčný.

      Foto: Shutterstock
      NETÝKAVKA BALZAMÍNA (Impatiens balsamina)

      7) B NETÝKAVKA BALZAMÍNA (Impatiens balsamina)

      Spíše nižší, do půl metru vysoká, přesto robustního vzrůstu svými silnými stonky a výraznými zelenými listy. Perfektní výplňová květina, vhodná i do truhlíků, s překrásnými kvítky připomínající květy azalek. Velmi dobře snáší i stín, na plném sluníčku potřebuje vydatnější zálivku.

      Potřebuje prostor pro růst, není vhodné sít příliš nahusto, případně vyjednotit, jinak poroste pomalu a chudě. Sběr semen na další roky je nesmírně jednoduchý díky praskajícím váčkům. Barvy jsou rozličné.

      Foto: Shutterstock
      SLUNCOVKA KALIFORNSKÁ (Eschscholzia californica)

      8) B SLUNCOVKA KALIFORNSKÁ (Eschscholzia californica)

      Název této rostlinky mluví za vše. Miluje slunce, teplo a zvládne sušší půdu, ovšem květy rozvine pouze za svitu sluníčka. Bude se jí dařit i ve skalce a pokvete až do podzimu. Oblíbené jsou spíše nižší varianty, ale seženete i 80 cm vysoké.

      Stejně jako ostrožka nesnese přesazování.

      Foto: Shutterstock
      SLUNEČNICE ROČNÍ (Helianthus annus)

      9) B SLUNEČNICE ROČNÍ (Helianthus annus)

      Překrásná a užitečná zároveň. Každý snad známe slunečnicová pole s vysokými slunečnicemi, které si můžete zasít i na zahradě, ovšem málokdo ví, kolik vlastně existuje variant. A že jich je! Vybírejte především podle výšky, dále také můžete vybírat podle velikosti středu květu (úboru). Čím větší, tím více semen pro ptáčky. Slunečnice mohou zdobit zahradu jak v květináči, tak obří výškou na záhonu.

      Foto: Shutterstock
      AKSAMITNÍK (Tagetes)

      10) A AKSAMITNÍK (Tagetes)

      Staré notoricky známé afrikány. Výrazné svou vůní, někteří je milují, jiní nenávidí. Ač mají pověst okoukaných květů, jenž jsou naprosto všude, možná vás překvapí jejich méně známé atraktivní kultivary. Od nizoučkých rostlin po vysoké a můžete vybírat mezi jednobarevnými i žíhanými květy.

      Odhání komáry a chrání zeleninu před škůdci. Snadno si doma předpěstujete sazenice, ale úplně postačí je v dubnu či květnu jemně zahrnout zeminou na záhoně, jen jim potrvá o chviličku déle, než vyrostou.

      Foto: Shutterstock

      Prohlédněte si další galerie

      • Zvládne sucho lépe než levandule: Vypadá jako směs růží a máků, přitom jde o jednu z nejodolnějších skalniček
      • Tahle rostlina dává první sladké ovoce roku, ale většina lidí ji pěstuje úplně špatně
      • Neuvěříte, co opravdu pomohlo proti hrabošům. Žádné jedy ani drahé plašiče to nebyly
      • Vypadá exoticky jako palma, ale zvládá české zimy. Na podzim si ho každý všimne, září v zahradě jako oheň
      • Zahradní architekti ji milují. Ze suchého svahu vytvoří modrý nadýchaný polštář a ještě přiláká desítky včel i motýlů

      Nejnovější články

      Malá zahrada nemusí být nuda. 6 nejkrásnějších převislých stromů vytvoří pohádkovou atmosféru
      Thumbnail
      Nejodpornější asijská invaze likviduje české zahrady! Smradlavý brouk přes noc promění úrodu rajčat v hnijící spoušť
      Thumbnail
      Zahradní architekti ji milují. Ze suchého svahu vytvoří modrý nadýchaný polštář a ještě přiláká desítky včel i motýlů
      Thumbnail
      Pod stromy se většině rostlin nedaří. Tahle si tam vytvoří doslova zelené království, zakryje holá místa a plevel nemá šanci
      Thumbnail
      logo Naše krásná zahrada
      • --- col 1 ---
        • Newsletter
        • Předplatné
        • Kontakty
        • Redakční etický kodex
        • Partneři
      • --- col 2 ---
        • Apetitonline
        • Marianne
        • Marianne bydlení
      • --- col 3 ---
        • Obchodní podmínky
        • Ochrana soukromí
        • Cookies zásady
    • Nastavení soukromí
      • Doporučujeme Zahrada | V kuchyni s VIP | Vaření | Lidé a jídlo | Tipy, jak na to | Andělská čísla | Vztahy a rodina | Denní horoskopy | Módní trendy 2026 | Dny Marianne | Apetit piknik
      • Recepty a vaření Sekaná recept | Čokoládové muffiny | Domácí hamburger | Recepty pro začátečníky | Recepty s lilkem | Perník | Rebarborový koláč | Rychlý oběd | Banánový chlebíček | Zálivka na salát | Bramborový guláš | Lečo | Mrkvový dort | Fazolky na smetaně | Vepřová panenka
      • Aktuální témata Pavoučí lilie | Samosběr jahod 2026 | Chaty a chalupy | Inspirace a tvoření | Vonné muškáty | Jaké stromy do jílu | Co opravdu funguje proti mšicím a sviluškám? | Choroby brslenu | Trendy barva pro 2026 | Svátky a volné dny 2026
      • Články Naše krásná zahrada
      • Převislé stromy: Zahradní architekti na ně nedají dopustit. 6 nejkrásnějších druhů do malých zahrad
      • Škůdci v zahradě: Smradlavý brouk přišel z Asie. Nejvíce ohrožuje rajčata, papriky a ovocné dřeviny
      • Polštářovitá trvalka miluje vedro a sucho: Knallblau kvete nebesky modrými květy celé týdny
      • Trvalka do stínu, která potlačí plevel: Kakost oddenkatý překvapí odolností i krásnými listy
      • Mech na terase: Lidé drhnou dlažbu zbytečně. Skutečný problém se skrývá mezi dlaždicemi
      • Skořápky na zahradě: Většina lidí je k růžím používá špatně a přichází o jejich účinek. Rozhoduje množství a forma
      • Doporučené články
      • Zahradní architekt Ferdinand Leffler prozradil největší prohřešky českých zahrad: Nejvíc je hyzdí vířivky
      • Křupavé taštičky podle tuniského receptu: Oblíbená pouliční specialita překvapí náplní a rychlou přípravou
      • V nejklidnější části Krkonoš vzniká nový apartmánový dům. Sází na soukromí a jednoduchost
      • Průvodce plavkami podle střihu: Poradíme, které typy umí přidat na objemu a čím docílíte zmenšení
      • “Sousedka mě proklela a od té doby se mi dějí špatné věci,” má strach Iva
      • Nápoje z pampelišek, hub i sloního břicha: Svět kávy ovládly netradiční chutě, funkční houby i exotické rarity
      © 2026 BurdaMedia Extra s.r.o.

      Vyhledávání