Skip to main content
  • Atlas Rostlin
    • Balkonové rostliny
    • Bylinky
    • Cibuloviny
    • Letničky a dvouletky
    • Okrasné trávy a kapradiny
    • Pokojové rostliny
    • Popínavé rostliny
    • Přenosné rostliny
    • Stromy a keře
    • Trvalky
    • Vodní rostliny
    • Růže
  • Praxe
    • Okrasná zahrada
    • Kalendárium
    • Choroby a škůdci
    • Ekologie a příroda
    • Nářadí a technika
    • Užitková zahrada
  • Zahradní architektura
    • Ferdinand radí
    • ZahrAppka
    • Inspirace
    • Voda na zahradě
    • Stavby
  • Poradna
  • Zahrady
    • Zahrady slavných
    • Návštěvy zahrad
  • Videa
  • Volný čas
    • Zahradní turistika
    • Zelená domácnost
    • Domácí mazlíčci
    • Dekorace
    • Zajímavosti
  • Soutěžte o ceny
  • Kvízy a testy
Více
    logo Naše krásná zahrada
    0
    /
    00
    Prohlédnout znovu
      1. Úvodní stránka
      2. Praxe
      3. Okrasná zahrada
      4. Stromy s budoucností: dřeviny, které zvládají horko a sucho poměrně dobře
      5. Galerie
      6. Fotogalerie

      Fotogalerie

      (
      0
      /
      00
      )
      Zpět na článek
      Prohlédnout znovu
      Albízia (Albizia)

      Krásná deštníkovitá koruna albízie (Albizia)  časem vyroste sama, bez stříhání. V létě se albízie zdobí růžovými květy, které tvarem připomínají štětce. 

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Pukol (Lagerstroemia)

      Dřív bylo pro pukol (Lagerstroemia)  naše klima příliš chladné, dnes se však tyto krásně kvetoucí keře v oblastech s mírným klimatem rozvíjejí v nádherné exempláře.

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Latnatec (Ceanothus)

      Modré květy jsou u dřevin vzácné. Tenhle nízký keř, latnatec (Ceanothus), jemuž se také říká zpododěr, vás jimi v létě potěší bez ohledu na horko nebo sucho. Po poškození mrazem dobře obráží. 

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Hrušeň vrbolistá (Pyrus salicifolia)

      Hrušeň vrbolistá (Pyrus salicifolia)  je strom, který úzkými stříbřitě šedými listy připomíná vrbu nebo olivovník. Se suchem se vyrovnává dobře. 

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Okrasná jabloň ‘Red Sentinel‘

      Okrasná jabloň je jednou z dřevin, které se překvapivě dobře vyrovnávají s novými klimatickými podmínkami. Na výběr je mnoho odrůd, na snímku je ‘Red Sentinel‘ s bílými květy a třešňově červenými plody. 

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Magnólie ’Butterflies’

      Šácholany, resp. magnólie jsou vůči klimatickým změnám překvapivě odolné. K dispozici je velký sortiment odrůd (na fotce ’Butterflies’) s rozdílnou velikostí a širokým spektrem barev květů. 

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Abélie velkokvětá (Abelia grandiflora)

      Abélie velkokvětá (Abelia grandiflora)  kvete od července do října, což je u dřevin poměrně nezvyklé. Abélii byste ale měli pěstovat jen v oblastech s mírnými zimami, protože při teplotách hluboko pod nulou může zmrznout. 

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)

      Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)  snáší víc slunce a potřebuje méně vody než hortenzie velkolistá nebo stromečkovitá. Květenství jsou atraktivní po několik měsíců. 

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Habrovec (Ostrya)

      Habrovec (Ostrya)  je středně vysoký strom, který není nijak příbuzný habru a výborně se vyrovnává se suchým a horkým městským klimatem. 

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Jerlín japonský (Sophora japonica)

      Jerlín japonský (Sophora japonica)  pochází, jak ostatně napovídá název, z Dálného východu. Roste tam v teplých oblastech, suchá a horká léta mu proto nevadí. Do zahrad se hodí odrůda ‘Pendula‘ s převislými větvemi (není na fotce).

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Sedmisyn (Heptacodium)

      Sedmisyn (Heptacodium)  je zatím málo známý keř, který však pravděpodobně bude v zahradách k vidění stále častěji... Dobře snáší teplo a kvete od pozdního léta dlouho do podzimu. 

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock

      Prohlédněte si další galerie

      • Na první pohled vypadají jako umělecká díla. Tyto rostliny jsou krásnější než mnohé obrazy
      • Než odjedete na dovolenou, věnujte zahradě jedno odpoledne: Rozdíl po návratu vás překvapí
      • Tulbagie vás na zahradě zbaví hadů, krtků i hrabošů: Začněte ji na své zahradě pěstovat a máte od veškeré havěti pokoj
      • Nejkrásnější dekorace z pivoněk nevznikají ve váze: Floristé dávají přednost jinému řešení
      • Letní desatero péče o zahradu: Vaše zahrada o dovolené nemusí vůbec trpět

      Nejnovější články

      Tenhle brouk vám zničí růže, ovocné stromy i trávník. Neuvěříte, která obyčejná květina ho může odradit
      Thumbnail
      Vyhazovala jsem peníze za chemii a stejně rybníček vypadal jako zelená stoka. Známý rybář mi poradil jednoduché řešení
      Thumbnail
      Na první pohled vypadají jako umělecká díla. Tyto rostliny jsou krásnější než mnohé obrazy
      Thumbnail
      Zavíječ zimostrázový ničí buxusy po celém Česku. Japonci proti němu používají obyčejnou surovinu z kuchyně
      Thumbnail
      logo Naše krásná zahrada
      • --- col 1 ---
        • Newsletter
        • Předplatné
        • Kontakty
        • Redakční etický kodex
        • Partneři
      • --- col 2 ---
        • Apetitonline
        • Marianne
        • Marianne bydlení
      • --- col 3 ---
        • Obchodní podmínky
        • Ochrana soukromí
        • Cookies zásady
    • Nastavení soukromí
      • Doporučujeme Proč nechat těsto kynout v lednici | Rychlé recepty z kuřecích prsou | Omáčky na těstoviny pro děti | Jak na dokonalou drobenku | Koláče a buchty na plech | Nejtěžší české jazykolamy | Minulý život podle data narození | Horoskopy | Módní trendy 2026 | Dny Marianne | Apetit piknik
      • Recepty a vaření Sekaná recept | Čokoládové muffiny | Domácí hamburger | Recepty pro začátečníky | Recepty s lilkem | Perník | Bublanina | Rychlý oběd | Banánový chlebíček | Zálivka na salát | Bramborový guláš | Lečo | Mrkvový dort | Fazolky na smetaně | Vepřová panenka
      • Aktuální témata Pavoučí lilie | Chaty a chalupy | Inspirace a tvoření | Vonné muškáty | Jaké stromy do jílu | Co opravdu funguje proti mšicím a sviluškám? | Choroby brslenu | Trendy barva pro 2026 | Svátky a prázdniny 2026 | KVIFF 2026
      • Články Naše krásná zahrada
      • Těchto 8 rostlin nenasytný škůdce rostlin k smrti nenávidí. Vysaďte je jako živý štít
      • Rostliny do vody: Tyto druhy pomáhají omezit řasy a podpoří přirozenou rovnováhu
      • Rostliny okrasné listem hrají všemi barvami: Listy vypadají, jako by je někdo namaloval štětcem
      • Zavíječ zimostrázový: Japonský postřik zlikviduje celou kolonii
      • Mušky: Nestačí uklidit kuchyň, rozhodující je vyčistit jedno často přehlížené místo
      • Choroby rostlin: Babiččiny rady na padlí, které mohou pomoci ochránit okrasné i užitkové rostliny
      • Doporučené články
      • Zahradní architekt Ferdinand Leffler prozradil největší prohřešky českých zahrad: Nejvíc je hyzdí vířivky
      • Moučník na neděli: Koláč s ovocem je hotový rychlostí blesku a vláčný díky kefíru
      • Módní královna KVIFF: Aňa Geislerová vynesla róbu ve stylu 60. let, její návrhářka prozradila, v čem jsou šaty výjimečné
      • Dojemný příběh Manfreda Bajorata: Po smrti manželky našel domov na moři, stalo se i místem jeho posledního odpočinku
      • „Syn už se mě na nic neptá, tvrdí, že všechno najde na internetu,“ mrzí Danu
      • Lněný olej prospívá srdci, mozku i trávení: Skvěle vynikne v salátech či smoothie. Pozor na tepelné zpracování
      © 2026 BurdaMedia Extra s.r.o.

      Vyhledávání