Komule Davidova (Buddleja davidii), které se někdy říká motýlí keř, od července do podzimu okouzluje dlouhými, obloukovitě skloněnými latami květů – podle odrůdy v purpurové, fialové, růžové nebo bílé barvě.
Foto: Shutterstock
Aby si komule udržela chuť ke kvetení, je zapotřebí každoroční výrazný řez. Při něm se všechny výhony z předchozího roku zkrátí tak, že zůstane jen báze se dvěma nebo třemi páry pupenů.
Kdy komuli řezat? Před rašením za časného jara. Pozdější řez odsune dobu kvetení.
V létě můžete odkvetlé laty komule odstraňovat hned, tím podpoříte tvorbu nových květů na bočních výhonech.
Během zimních měsíců zůstává komule olistěná. Před novým rašením větve z předchozího roku zkraťte až na základní kostru.
Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) je bohatě kvetoucí keř, který dorůstá výšky až 3 metry a šířky až 1,5 metru. Každoroční řez není nutný, podporuje ale hojnost květů.
Pokud ibišek syrský polevuje v kvetení, koncem zimy jej sestřihněte nebo zmlaďte: přitom odstraňte přestárlé větve a ty ostatní zkraťte asi o dvě třetiny.
Po zmlazení ibišku zůstane základní kostra z různě vysokých větví. Ty na jaře bohatě obrazí, takže z nich můžete vytvořit přirozeně působící keř.
V prvním roce po zmlazení ibišku nečekejte bohaté kvetení, protože dřevina investuje maximum energie do tvorby nových větví. Hojnosti květů se dočkáte až napřesrok.
Při řezu tavolníků se rozlišuje mezi druhy kvetoucími na jaře a v létě. K těm druhým v pořadí patří tavolník japonský (Spiraea japonica), rovněž tavolník Bumaldův (S. x bumalda) a tavolník Billardův ’Triumphans’ (S. billardii).
Při každoročním udržovacím řezu tavolníků kvetoucích v létě zkraťte všechny větve těsně nad bází keře, takže na nich zůstanou jen dvě až čtyři očka. Nejjednodušší to je nůžkami na živé ploty.
Pomalu rostoucí odrůdy tavolníku japonského, jako ’Little Princess’, lze zastřihnout hned po odkvětu v pozdním létě.