Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) byla po staletí jednou z nejdůležitějších léčivých rostlin a zároveň magickou bylinou, protože ve středověku k sobě kouzelné a léčivé účinky měly blízko.
Foto: Shutterstock
Krásné, ale jedovaté. To platí pro mnoho "čarodějných bylin". Také durman obecný (Datura stramonium) patří k druhům, které můžete obdivovat, ale nepoužívat.
Kořen divizny (Verbascum) je možné bez obav nosit jako ochranný amulet. Jestli bude fungovat, toť otázka. Čaj ze žlutých květů v každém případě pomáhá při rýmě a kašli.
Rulík zlomocný (Atropa belladonna) je extrémně toxický, což vyjadřuje už svým druhovým jménem. Způsobuje halucinace, hysterii i smrt a má na svědomí polovinu otrav rostlinného původu.
Blín černý (Hyoscyamus niger) byl součástí omamných kouzelných nápojů. Přidával se také do mastí, které měly čarodějnicím pomoci létat.
Pelyněk pravý (Artemisia absinthum) není jen stará léčivá bylina, ale také vykuřovadlo.
Andělika lékařská (Angelica archangelica) má jméno odvozené od archanděla. Aby také ne, vždyť ve středověku byl její kořen užíván jako účinný prostředek k odstraňování jedu z lidského těla.
Alchymisté věřili, že ve vlaštovičníku větším (Chelidonium majus) najdou kámen mudrců. Žluté mléko rostliny se používalo k léčení bradavic.
Vratič obecný (Tanacetum vulgare) měl chránit před uřknutím a údajně také dokáže prodloužit život. Vyvarovat by se ho však měly těhotné ženy, protože vyvolává potrat.
Sporýš lékařský (Verbena officinalis) měl podle pověr velkou moc. Chránil totiž před morem a navíc odháněl zlé duchy.
Čarodejnice i středověké báby kořenářky sklízely byliny nožem ve tvaru srpu. Také galský druid Miraculix chodil při svých poutích za sklizní do polí, luk a niv s ostrým srpem.
Pro zálivku čarodějné zahrady je ideální dešťová voda. K jejímu shromažďování dobře poslouží starý sud. V lesknoucí se vodní hladině možna za úplňku zahlédnete i budoucnost...
Proč by měla černá kočka nosit smůlu? Snad jen těm, kdož pěstují šantu kočičí (Nepeta cataria), může zválet záhon. Šanta totiž obsahuje halucinogenní látky a přezdívá se jí kočičí kokain.