Listopadky zjara zastřihněte. Budou pak košatější a na podzim bohatě pokvetou

Kromě vytrvalých listopadek (Dendranthema) existují i letničkové formy, které se na podzim prodávají jako sezonní zboží. Pokud tedy chcete pěstovat listopadky dlouhodobě, ujistěte se, že jde opravdu o trvalky. O nich je také v tomto článku řeč. 

Listopadkám odstraňte suché stonky a nové výhony zkraťte

Na vytrvalých listopadkách se přes zimu záměrně nechávají stonky s odkvetlými květy, které rostlinám slouží jako ochrana před vymrznutím. Teprve v březnu, když s příchodem mírných teplot začne rostlina tvořit mladé výhony, nastává čas na jejich řez. Nejdříve nůžkami odstřihněte všechny zaschlé části, pokud možno těsně nad zemí. Dejte přitom ale pozor, abyste nepoškodili mladé výhony nebo rašící pupeny. 

Aby rostliny vytvořily hezký košatý keřík, měli byste je později, až trochu povyrostou, ještě dvakrát zaštípnout. Poprvé se zaštipují vrcholky nových výhonů, a to nad čtvrtým nebo pátým listem. Následně se omezuje i počet květonosných výhonů – obvykle se ponechávají tři nebo čtyři nejsilnější. Počítejte s tím, že listopadky ve druhém roce porostou víc do šířky a přezimované rostliny, které byly ošetřeny retardantem růstu, ztratí dokonale kompaktní tvar. 

Jaro využijte i k výsadbě nových a dělení starších listopadek

Jaro, resp. první polovina roku, je rovněž ideální čas k výsadbě listopadek. Rostliny tak totiž získají čas k dostatečnému zakořenění a první zimu snáze přežijí. Starší listopadky je kromě řezu vhodné na jaře i rozdělit – nejlépe každý třetí nebo čtvrtý rok (bohatěji pak pokvetou). 

Všem listopadkám – právě zastřiženým, nově vysazeným i čerstvě rozděleným – dopřejte na jaře také přiměřenou dávku kompostu a nezapomeňte ani na ochranu před slimáky, kterým mladé výhonky listopadek obzvláště chutnají. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada