Jemné laty třtiny chloupkaté (Calamagrostis brachytricha) nejlépe vyniknou v paprscích nízko stojícího slunce.
Foto: Shutterstock
Dochan huňatý (Pennisetum villosum) je sice dvouletý, ale vzhledem k nedostatečné mrazuvzdornosti se u nás pěstuje jako jednoletka.
Pampas stříbrný (Cortaderia selloana) se označuje také jako pampová tráva. Chcete-li ho pěstovat v nádobě, sáhněte spíše po odrůdě ‘Pumila’, která je kompaktnější a kvete bohatěji než běžný druh.
Stébla a listy lalangu válcovitého (Imperata cylindrica ‘Red Baron’) se na podzim vybarvují do nápadného červeného odstínu.
Pérovitá květenství ozdobnice čínské (Miscanthus sinensis) a její statná stébla dodávají záhonu strukturu dlouho do zimy.
Kostřava sivá (Festuca cinerea) je modravě zbarvená jemná tráva, které se daří v propustné a spíše chudší půdě na plném slunci. Tvoří polštářky vysoké jen 20–30 cm, jež se v době květu protáhnou až na 60 cm.
Kavyl vousatý (Stipa barbata) vytváří převislá stébla s nápadnými, až 20 cm dlouhými osinami. Když se vlní ve větru, spolehlivě přitáhne pozornost.
Impozantní vzrůst předurčuje bezkolenec rákosovitý (Molinia arundinacea) k roli solitéry na pozadí záhonu. Jeho listy a stébla získávají na podzim hezké žluté zbarvení (na fotce je vzadu uprostřed).
Půvabná plodenství plochoklásku širolistého (Chasmanthium latifolium) jsou oblíbeným materiálem floristů. Tráva dorůstající zhruba metrové výšky a prospívá v humózní půdě.
Vysoká stébla a jemné laty kavylu obrovského (Stipa gigantea) plní často funkci clony.
Rákosovka japonská (Hakonechloa macra) je vhodná pro pěstování v nádobách.