Skip to main content
  • Atlas Rostlin
    • Balkonové rostliny
    • Bylinky
    • Cibuloviny
    • Letničky a dvouletky
    • Okrasné trávy a kapradiny
    • Pokojové rostliny
    • Popínavé rostliny
    • Přenosné rostliny
    • Stromy a keře
    • Trvalky
    • Vodní rostliny
    • Růže
  • Praxe
    • Okrasná zahrada
    • Kalendárium
    • Choroby a škůdci
    • Ekologie a příroda
    • Nářadí a technika
    • Užitková zahrada
  • Zahradní architektura
    • Ferdinand radí
    • ZahrAppka
    • Inspirace
    • Voda na zahradě
    • Stavby
  • Poradna
  • Zahrady
    • Zahrady slavných
    • Návštěvy zahrad
  • Videa
  • Volný čas
    • Zahradní turistika
    • Zelená domácnost
    • Domácí mazlíčci
    • Dekorace
    • Zajímavosti
  • Soutěžte o ceny
  • Kvízy a testy
Více
    logo Naše krásná zahrada
    0
    /
    00
    Prohlédnout znovu
      1. Úvodní stránka
      2. Volný čas
      3. Zelená domácnost
      4. Které rostliny pomáhají při nachlazení a kašli
      5. Galerie
      6. Fotogalerie

      Fotogalerie

      (
      0
      /
      00
      )
      Zpět na článek
      Prohlédnout znovu
      Zázvorový čaj

      Oblíbeným a spolehlivým lékem proti nachlazení a začínající chřipce je zázvor (Zingiber officinale). Oloupaný oddenek nakrájený na malé kousky nebo nastrouhaný a zalitý horkou vodou je účinný proti virům i bakteriím, prohřívá tělo a pomáhá při odkašlávání.

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Oddenek zázvoru

      Zázvorový čaj uvolňuje hleny a pomáhá i při potížích s trávením. Pozor ale v těhotenství. V malých dávkách sice může zpočátku pomáhat při nevolnostech, v pozdějším stadiu těhotenství se ale už nedoporučuje.

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Lipový čaj

      Zvýšená teplota či horečka se často snižuje vypocením. V tom může být nápomocný teplý čaj z květů lípy srdčité (Tilia cordata), který zároveň tiší kašel a pomáhá při odhlenění. 

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Bez černý

      Podobné účinky mají i květy bezu černého (Sambucus nigra) – podporují pocení, uvolňují dýchací cesty a podporují vykašlávání. Bezové květy, ale i plody jsou bohaté na vitamin C a připravit si z nich můžete sirup i marmeládu.

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Mateřídouškový čaj

      Doporučovanou bylinkou při nachlazení, kašli, chřipce nebo bolestech, které zmíněné neduhy a nemoc doprovázejí, je i mateřídouška obecná (Thymus vulgaris). Chutná výborně a pomáhá i s trávením a nespavostí.

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Jitrocel naložený v cukru

      Kromě bylinných čajů se při nachlazení hodně užívají i různé sirupy. K nejžádanějším patří jitrocelový, který zabírá proti kašli a v sezoně si ho můžete vyrobit z jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata).

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Květ divizny

      Proti kašli je účinný i čaj z divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum) nebo podbělu lékařského (Tussilago farfara), ideálně teplý a s medem.

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Nať a květ prvosenky

      V nižších dávkách se při kašli a nachlazení doporučuje i prvosenka jarní (Primula veris, z květů nálev, z kořene odvar). Jelikož ale působí i na nervovou soustavu a činnost srdce, užívá se jen malém množství a vždy ve směsích s ostatními podpůrnými bylinkami.

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Heřmánkový čaj

      V těhotenství a při kojení se prvosence rozhodně vyhněte a nahraďte ji jitrocelem, lípou nebo heřmánkem pravým (Matricaria chamomilla). 

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock
      Listy šalvěje

      Při bolestech v krku se doporučuje kloktání šalvějí lékařskou (Salvia officinalis, hlavně listy), která je účinná proti virům, bakteriím a plísním. Vnitřně ji však neužívejte, ve větších dávkách může působit toxicky. V těhotenství a při kojení je nevhodná.

      Foto: Shutterstock

      Foto: Shutterstock

      Prohlédněte si další galerie

      • Zkusila jsem vařit jen s těmito bylinkami a změnilo mi to jídlo: Stačí opravdu málo
      • Vypadá křehce, ale dokáže si dupnout: Nejkrásnější suchomilná skalnička vás donutí dodržovat přísná pravidla
      • Neuvěřitelné, jak chutná jedna rostlina: Tato liána má hned pět chutí v jednom plodu
      • Mnoho lidí si jí plete s ladoňkou: Tento modrý obr vás ohromí výškou i úžasnými modrými květy
      • Tenhle romantický detail vás dostane: Na stoncích visí desítky malých srdíček

      Nejnovější články

      Neuvěřitelný trik s peckou: Stačí sklenice a párátka a avokádo vám bude růst před očima
      Thumbnail
      Mnoho lidí si jí plete s ladoňkou: Tento modrý obr vás ohromí výškou i úžasnými modrými květy
      Thumbnail
      Stačí jeden kvetoucí keř a zahrada se změní v pohádku: Jemné a vonné květy vypadají bílý zlatý déšť
      Thumbnail
      Co se stane, když neodstřihnete rudbékii květy? Tenhle trik zahradníků změní květinyv zahradě k nepoznání
      Thumbnail
      logo Naše krásná zahrada
      • --- col 1 ---
        • Newsletter
        • Předplatné
        • Kontakty
        • Redakční etický kodex
        • Partneři
      • --- col 2 ---
        • Apetitonline
        • Marianne
        • Marianne bydlení
      • --- col 3 ---
        • Obchodní podmínky
        • Ochrana soukromí
        • Cookies zásady
    • Nastavení soukromí
      • Doporučujeme Zahrada | V kuchyni s VIP | Vaření | Lidé a jídlo | Tipy, jak na to | Andělská čísla | Vztahy a rodina | Denní horoskopy | Módní trendy 2026 | Dny Marianne | Apetit piknik
      • Recepty a vaření Sekaná recept | Čokoládové muffiny | Domácí hamburger | Recepty pro začátečníky | Chilli con carne | Perník | Pesto z medvědího česneku | Rychlý oběd | Banánový chlebíček | Pampeliškový med | Kuřecí prsa | Holandský řízek | Mrkvový dort | Fazolky na smetaně | Špagety carbonara
      • Aktuální témata Předpěstování rajčat & paprik | Jak uplést velikonoční pomlázku | Chaty a chalupy | Inspirace a tvoření | Kabelky na jaro/léto 2026 | Denimové kousky na jaro 2026 | Co opravdu funguje proti mšicím a sviluškám? | Zimní výzdoba oken | Trendy barva pro 2026 | Svátky a volné dny 2026
      • Články Naše krásná zahrada
      • Jak pěstovat avokádo z pecky: Trik se sklenicí a párátky, který opravdu funguje
      • Okrasná cibulovina: Ladoník modrý překvapí výškou i nebeskými květy
      • Kvetoucí keř: Bělas viržinský kvete jako bílý zlatý déšť
      • Rudbékie v zahradě: Ideální trvalka do záhonu i nádoby překvapí svou proměnlivostí
      • Suchomilné rostliny: Jak vybrat druhy, které zvládnou sucho i slunce
      • Okrasný keř místo tůjí: Výhody mahónie pro zahradu i soukromí
      • Doporučené články
      • Zahradní architekt Ferdinand Leffler prozradil největší prohřešky českých zahrad: Nejvíc je hyzdí vířivky
      • Na čem si pochutnává Jiřina Bohdalová: Jsem mlsná huba, přiznává slavná herečka. Za studií ale jedla tlačenku pro psy
      • Princezna Charlotte má narozeniny a stává se z ní módní ikona. Projeví se „Charlottin efekt“ i díky nové fotografii?
      • Lifee představuje úspěšné české návrhářky: Radka Sirková je expert na džínovinu už přes 20 let
      • Proč vaše mysl potřebuje generální úklid víc než váš obývák: Průvodce psychohygienou pro přežití v dnešní době
      • Příloha plná vlákniny, vitaminů a jemně nasládlé chuti: Pastinák byl u nás oblíbený už ve středověku
      © 2026 BurdaMedia Extra s.r.o.

      Vyhledávání