Přirozeně budete v zahradnictví sahat po rostlinách, které vypadají na první pohled vitálně. Co jsou ale ty základní znaky, že kupujete správně?
Vitalita rostliny je rozhodující
Někde dokáží být mistři v maskování případných vad rostlin, proto se při výběru zaměřte na důkladnou prohlídku sazenic. Takto by měly vypadat ty, co si odnesete domů:
- Jsou větvené, bohaté a na první pohled krásně zelené. Trvalky s dlouhými bledými výhony neberte. Svědčí to o tom, že se rostlině nevede dobře.
- Nejlepším indikátorem jsou listy: zdravé jsou vybarvené podle barvy typické pro danou rostlinu, nesmějí na nich být žádné skvrny, povlaky nebo nažloutlá místa.
- Mají krásně prokořenělé baly, které nejsou ani suché, ani přemokřené. Když rostlinu lehce povytáhnete z nádoby, měly by na vás vykouknout zdravé, světlé kořeny.
- Celkově působí zdravě a chuť se rozrůstat z nich doslova čiší.
- Pozor si dejte na polámané stonky, jsou známkou špatného zacházení při dopravě nebo skladování.
Kde koupit trvalky
Poznat dobré zahradnictví většinou každého zahrádkáře stojí pár pokusů a omylů, až zakotví tam, kde se o rostliny starají s láskou a nikdy by neprodali nic, co by si také sami neodnesli domů. Z naší zkušenosti jsou na tom s kvalitou lépe menší zahradnictví, kde má personál prostor rostlinám věnovat větší pozornost. Z hlediska adaptace rostlin ve vaší zahradě je ideální, když si pořídíte sazenice rostlin vypěstované ideálně poblíž vašeho bydliště, případně alespoň v České republice.
Ale nemusíte se bát ani on-line zahradnictví, kde ale doporučujeme nejprve objednat pouze pár kousků a až podle toho, v jakém stavu vám dojdou, případně objednat další. Skvělým místem pro nákup trvalek bývají zahradnické výstavy. Rostliny tam nejsou dlouho a vy máte možnost prohlédnout si je pěkně pod drobnohledem.
Oblíbeným způsobem, jak přijít k novým trvalkám, jsou v poslední době internetové rostlinné swapy nebo skupiny na sociálních sítích. Výhodou oproti klasickým zahradnictvím je cena. Bývá nesrovnatelně nižší, na druhé straně je tu ale relativně vysoké riziko, že pořídíte ne zcela zdravou sazenici. Vždy se proto snažte dohledat si o prodejci maximum informací a referencí a poté, co vám sazenice dorazí domů, ji nechte pár dní v karanténě stranou od ostatních, abyste předešli případnému rozšíření nemocí.
O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.