Video: rychlé rady, co teď můžete vysévat a jak zeleninu pěstovat, abyste sklízeli hromady úrody

Jestli se vám nechce číst a raději sledujete video, podívejte se na rychlý tip, co teď vysévat do sadbovačů. Dál rozepisujeme, jak zeleninu pěstovat, abyste sklízeli hromady úrody

Jak předpěstovat papriky a lilky

Někteří z vás už možná vyseli v lednu papriky. I to je varianta, zvlášť chilli papričky si dávají dost načas a potřebují dlouhou dobu než vytvoři štiplavé plody. Jejich semínka totiž obsahují kapsaicin, inhibiční látku, která oddaluje klíčení. Aby semínko vyklíčilo, musí nejprve tuto látku vyplavit. Čím pálivější papričky chcete pěstovat, tím dříve byste je měli vysít. Než vykouknou nad zem, může to totiž trvat i měsíc.

Jinak má smysl všechna semínka, včetně sladkých paprik, vysévat až v polovině února. Do výsevního substrátu, který je extra jemný a většinou doplněný i o veškerou potřebnou výživu a do praktických sadbovačů. Do každého políčka sadbovače dejte alespoň dvě semínka paprik, ať máte jistotu, že se určitě něco objeví. A pak s nimi pěkně do tepla, papriky potřebují ke klíčení teploty mezi 25 - 30 °C. Úplně stejná situace je s lilky. Tato plodová zelenina má také velmi dlouhou vegetační dobu a pro klíčení potřebuje teplo.

 

Naučte se správně kombinovat zeleninu a dočkáte se obrovské úrody

www.nkz.cz

Jak v únoru vysévat celer a další pozdní zeleninu na zahradě

V první polovině února už přijdou do sadbovačů i celery. Ty mají velmi drobná semínka, proto jimi substrát jen “posolte”, snažte se jich do jednoho políčka dát jen pár a na závěr je jen lehoulince zasypte substrátem. Ten udržujte stále vlhký a semínka umístěte na místo, které nebude tak teplé jako pro předchozí druhy zeleniny. Celerům stačí jen teplota kolem 20 °C.

Tyto tři druhy na výsevní rozcvičku bohatě stačí a na týden, dva si můžete oddychnout. V druhé půlce února už se pak můžete pustit do výsevu další zeleniny: kedluben, zelí, květáku, brokolice, kapusty nebo pórku. Pro únorový výsev vybírejte zeleninu s označením “pozdní”. Má delší vegetační dobu, takže tyto odrůdy budete sklízet až na konci léta nebo na podzim a budete je moci uskladnit na zimu. 

 

Nejplodnější a nejchutnější odrůdy rajčat: těchto 5 nepodlehnou plísni a odmění vás šťavnatými plody

www.nkz.cz

Jakmile sazenice vykouknou nad zem, bez ohledu na odrůdu je dejte do většího chladu, snad jen krom paprik a lilků, a dopřejte jim pořádnou dávku světla. Líbit se jim bude v místnosti o teplotě kolem 18 °C (může být ale už od 15 °C), paprikám dopřejte klasickou pokojovou teplotu. Je to osvědčená finta, jak zajistit, aby sazenice “netáhly” za světlem.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada