Jak udržet zahradní jezírko čisté

Nejčastějším problémem v jezírkách bývají řasy. Aby se u vás neusídlily, raději hned začněte s prevencí: udržujte optimální pH vody a dbejte na správné množství ryb i rostlin v jezírku. Zamyslete se i nad tím, zda ryby nepřekrmujete a zda používáte vhodné krmivo. Důležitou úlohu mají i rostliny: odčerpávají totiž přebytečné živiny, a tak množení řas omezují. Pokud už je voda zelená, vyberte vláknité řasy hráběmi a nasaďte některý z prostředků proti řasám – algicidů.

Leknín na hladině jezírka
Info ikona

I vodní rostliny a mikroorganismy se podílejí na udržení čisté vody  spotřebovávají nadbytečné živiny.

Do vody se často dostávají dusičnany a fosfáty z okolní zahrady; mohou ale také pocházet z hnojiv pro vodní rostliny. V tom případě je namístě upravit používání těchto hnojiv.

Bez filtru se v jezírku neobejdete 

Pro trvalou údržbu vody se hodí filtr. Moderní typy jsou kromě odstraňovače mechanických nečistot vybaveny ještě ultrafialovou lampou, která ničí choroboplodné zárodky. Chcete-li osadit filtrem malé dekorativní jezírko, můžete využít kombinaci vodotrysku a filtru: čerpadlo je osazeno filtrem, jenž zároveň čistí vodu. Při výběru konkrétního typu je nutné znát objem vody v jezírku. 

Nechcete-li instalovat elektrická zařízení, můžete použít zeolit. Je to křemičitý minerál s velkým povrchem, který váže škodliviny a přebytečné živiny rozpuštěné ve vodě.

Žába v jezírku
Info ikona

Čistou vodu v jezírku oceníte nejen vy, ale i jeho obyvatelé.

Vyměnit vodu v jezírku? Maximálně polovinu 

Rozhodnete-li se pro výměnu vody, buďte opatrní: tímto zásahem narušíte biologickou rovnováhu v jezírku. Je-li to nezbytné, vyměňte nejvýš polovinu objemu; do nové vody můžete přidat některý z přípravků s „čisticími“ bakteriemi. 

Jak poznat důvod znečištění 

Podle zbarvení vody v jezírku můžete přibližně určit, co je příčinou znečištění. Pak už snadno rozhodnete, jak problém napravit. 

  • Zelená voda: přemnožené řasy.  
  • Voda zarostlá zelenými „provazci“: přemnožené vláknité řasy.  
  • Hnědá voda: znečištění bahnem (například zvířeným rybami) nebo půdou splavenou z okolní zahrady.  
  • Černá voda: zahnívající zbytky rostlin na dně.  
  • Mléčně zakalená voda: rozkládající se organismy; zpravidla za vysoké teploty.  
  • Olejovité skvrny na hladině: rozkládající se listy leknínů.  
  • Pěna na hladině: zvýšený obsah bílkovin nebo fosfátů.  
  • Zapáchající voda: v jezírku se rozkládají odumřelé organismy. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada