Paní Adéla ve své zahradě kouzlí s trvalkami: je to láska na celý život

Jak to celé začalo?

Hledali jsme místo, kde budu během mateřské s dětmi trávit co nejvíc času,“ popisuje začátek své cesty paní Adéla. „Nejdříve jsme z Prahy do domu jezdili jen na víkendy, ale v době pandemie jsme v něm strávili dva roky. Nyní jsme se opět vrátili k víkendovému režimu.“

Paní Adéla si během rodičovské dovolené začala plnit své sny. Absolvovala několik zahradnických kurzů, střádala informace a inspirovala se zkušenostmi zahradních architektů. Její doménou jsou smíšené trvalkové záhony, kterým se začala věnovat také na sociálních sítích. Její facebookový profil Trvalky v zahradě v současnosti sleduje přes více než 1000 uživatelů a není se co divit. Trvalkové záhony paní Adély mohou být nyní naopak inspirací pro mnoho odborníků z oboru. Ona sama ráda sdílí své know-how s ostatními trvalkovými nadšenci a zabývá se i zahradnickým poradenstvím.

Jezírko přišlo na řadu první

Manželé se nejprve vrhli na rekonstrukci jezírka, které má nyní téměř 300 kubíků. Jezírko je tvořeno kamennými břehy a doplněno o dřevěná mola. Společně s trvalkovými záhony tvoří pomyslné srdce zahrady a jeho živou energii ještě umocňuje množství vážek a občasné návštěvy divokých kachen.

„Jezírko nás vždy neuvěřitelně uklidňovalo, ale od letošního roku, kdy je zahaleno do trvalkových záhonů, to má mnohem větší sílu. Je neskutečné, jak moc dokáže zahrada nabít,“ pochvaluje si paní Adéla.

Koupací jezírko
Info ikona

Trvalkové záhony vznikly jako prevence proti alergiím

„Manžel je alergik, tak se snažíme omezit sekání trávy jen na občasné. Na sekání na třech tisících metrech čtverečních dnes potřebujeme zhruba dvě hodiny,“ popisuje majitelka zahrady. Travní plochu chtějí postupně omezit na opravdové minimum. Zbytek zahrady postupně mění v další smíšené trvalkové záhony doplněné keři, stromy a vzájemně je propojují štěrkovými cestami s kamennými šlapáky.  „Miluju, když to zavoní, když přišlápnu na cestě nějakou bylinku. Tymián (Thymus vulgaris) se neuvěřitelně vysemenil všude kolem a ze tří původních rostlinek je bylinkový záhon i cestička.“

Trvalkové záhony paní Adéla zakládá v hustém sponu, bez použití geotextílie, tak, aby péče o ně nezabrala veškerý volný čas. V záhonech nyní dominují šalvěje, jarmanky, kontryhele, řebříčky, monardy, kakosty, pivoňky a dokonce i růže, kterých se paní Adéla dlouho obávala. Nyní si je nemůže vynachválit. „Ještě před 2 lety jsem byla ta, která měla vůči růžím takový respekt, že jsem se zdráhala v jejich pěstování. Nevím, kde ten pocit vznikl…ale když jsem objevila před lety krásku Rosa Mozart, vše se změnilo. Bezúdržbová, vděčná, bohatě a dlouze kvetoucí,“ pochvaluje si paní Adéla.

Zahradu získala 1. místo v soutěži Nejkrásnější zahrada

V roce 2021 se paní Adéla se svou zahradou přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada portálu iDnes. A za svou práci sklidila zasloužené ocenění od Ferdinanda Lefflera:  „Nádhera a lehkost. Klid, jakoby zahrada vznikla úplně sama. Tleskám majitelům i za perfektní napojení terasy na jezero a za citlivé detaily provedení jezera, které vás přesvědčí o tom, že zde voda má být a je plynule spjata s okolní zahradou. Takhle to má vypadat.“

Díky prvnímu místu dostali s manželem registraci na oba online kurzy ateliéru Fléra, tedy Žijte ve své zahradě a Chytře na realizaci. „Čeká je víc jak 20 hodin studia a já věřím, že si je užijí. I přesto, že je evidentní, že řada lekcí bude jen zábavným opakováním,“ vzkázal hrdým majitelům zahrady Ferdinand.

Trvalkový záhon paní Adély
Info ikona

Zahrada získala první místo po právu. Trvalkové záhony paní Adély jsou opravdovým skvostem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada