Půdopokryvné rostliny fungují jako živý mulč

V každé zahradě se navíc najde místo, které je moc zastíněné, příliš vlhké, sušší, strmé... I sem se vyplatí vysadit „živý mulč“, který ochrání půdu před vysycháním a plevelem, a ještě ji oživí. K plošné výsadbě se přitom hodí nejvíce půdopokryvné rostliny, nejlépe vytrvalé. Které z nich si vybrat?

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Rostliny k pokryvu vybírejte podle podmínek

Při výběru rostlin k pokryvu půdy (ale i jakýchkoli jiných rostlin) vycházejte z konkrétních podmínek daného místa. Nemá smysl pořizovat si rostliny, které se vám sice líbí, ale na zahradě se jim nebude dařit nebo jen za cenu zvýšené péče. Hledejte rostliny, které se o sebe postarají téměř samy a případnou pomoc (zálivku) vyžadují jen párkrát do roka. 

Trvalky, které rostou i v mělkých půdách

Stálezelené vs. opadavé a plazivé vs. trsnaté

Rostliny vybírejte také podle způsobu jejich růstu. Cílem je výsadba, která pokryje volnou půdu: zvažte proto, jestli volit opadavý druh, který na podzim přichází o listy, ale zjara opět vyraší, nebo upřednostnit stálezelený

Důležitý je i způsob šíření rostlin. Obecně jsou vhodnější druhy s plazivými nebo poloplazivými stonky či oddenky, které snadno zakořeňují a rychle tak daný prostor zaplní. Možností jsou ale i trsnatě rostoucí rostliny, zvláště ty stálezelené.

Rostliny, kterým nevadí sešlap

Živý mulč v okrasné i užitkové zahradě

Přednosti klasického mulče jsou jasné: ochrana před zaplevelením a nadměrným odparem vody z půdy. Živý mulč, resp. podsadba, navíc zpevňuje půdu svými kořeny a chrání ji před erozí. 

Prakticky můžete živý mulč uplatnit jak v okrasné zahradě pod vyššími trvalkami nebo dřevinami, a to v podobě půdopokryvných nebo polštářovitě rostoucích rostlin, tak v zeleninových záhonech (jako např. jednorázové podsevy špenátem nebo salátem, které se funkčně už překrývají se zeleným hnojením a smíšenou kulturou).

Rostliny do suchých zídek a mezi kameny

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada