Rychlá a účinná pomoc při bodnutí hmyzem

Během dne upírají člověku bezstarostné zakousnutí do koláče anebo osvěžující lok limonády vosy, v noci neodbytně bzučí kolem hlavy komáři a ruší klidné spaní. Jenže nezbývá než se smířit se skutečností, že čas léta je i časem hmyzu. Hmyzí bodnutí bývá v našich zeměpisných šířkách sice neškodné, na každý pád je pěkně nepříjemné.

Na rozdíl od vos jsou čmeláci na zahradě vždy vítaní...

Jak ošetřit poštípanou pokožku 

Po bodnutí pokožku nikdy neškrábejte, protože výsledkem bude ještě větší svědění a místo vpichu by se mohlo zanítit. Nejlépe uděláte, když sáhnete po nějaké léčivé bylině nebo přírodním prostředku, jako třeba po jitroceli kopinatém nebo cibuli, protože dokážou zmírnit pocit svědění a zabrání vzniku velkého otoku. 

Ošetření vpichu je zvlášť důležité po útoku ovádů, kteří se zdržují v blízkosti pasoucího se skotu a s bodnutím mohou do těla vpravit i choroboplodné zárodky. Abyste zabránili případnému vstupu nevítaných infekcí, doporučuje se místo vysát. Podobný postup je vhodný i po vosím nebo včelím bodnutí, protože se tím zamezí postupnému rozlévání jedu do těla. Mějte také na paměti, že včelí žihadlo uvízlé v kůži je třeba okamžitě, ale velmi opatrně odstranit pinzetou anebo citlivým seškrábnutím, aniž byste rozmačkali jedový váček.

Kterou mátu je nejlepší dávat do mojita?

Co dělat, když spolknete vosu 

Hodně nebezpečná situace může nastat, pokud se vám podaří vypít s nápojem vosu, která při polknutí bodne do krku. V tom případě se bez odkladu pusťte do cucání ledových kostek a okamžitě zavolejte lékařskou pomoc. Totéž platí, když se po bodnutí hmyzem začne tvořit výrazný otok anebo se dostaví pocit nedostatku vzduchu, nevolnost či oběhové obtíže. Takové projevy napovídají, že se jedná o alergickou reakci těla na hmyzí jed, která může ohrozit život.  

Abyste předešli nebezpečným situacím, popíjejte nápoje pod širým nebem vždy zavřené víčkem a k pití použijte brčko. Vyhýbejte se používání silných parfémů a výrazně vonicí kosmetice, protože na hmyz působí jako magnet. Komáry udrží vpovzdálí rovněž světlé oblečení. A aby přestali rušit váš spánek, postavte jim do cesty přírodní překážky, třeba v podobě květináčů bohatě osázených plektrantem na okenním parapetu.

Zahrádkáře často trápí bolesti zad. Jak jim předejít?

Co dokáže zastavit svědění kůže 

  • Podběl lékařský – osvědčená bylina proti kašli je plná šťávy, která umí zařídit, aby místo vpichu přestalo rychle bolet.  
  • Pórek – nejspodnější bílá část v podobě přiloženého obkladu přinese úlevu po bodnutí jakýmkoli hmyzem. 
  • Bazalka – odvar z bazalky vás dokáže zbavit dlouhotrvajícího svědění. V půl litru vody vařte asi pět minut čtyři lžíce čerstvě utržených lístků bazalky, poté slijte, nechte zchladnout a vychlaďte ještě v chladničce. Připraveným odvarem svědící místo opakovaně potírejte. 
  • Cibule – po bodnutí vosou se doporučuje přikládat čerstvě ukrojené plátky cibule, protože látky z nich prýštící pomáhají předejít zanícení místa vpichu. 
  • Citronová šťáva – kyselá tekutina dezinfikuje, chladí a zklidňuje místo bodnutí. Čerstvě ukrojeným plátkem nebo čerstvou řeznou plochou citronu potírejte postiženou oblast kůže. 
  • Šťovík kyselý – šťovík je bylinka, která zbavuje svědění a potlačuje rozvoj otoků. Jestliže na místo bodnutí přiložíte pár listů šťovíku, svědící kůži navíc příjemně zchladíte. 

Prohlédněte si interiér ovlivněný japonskou filosofií wabi-sabi...

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada