Jedlé květy: které sbírat a jak je upravovat

Dalším překvapením je množství květů, které lze v kuchyni využít. Sezonu otevírají fialky, pomněnky nebo magnolie. V létě na ně navážou voňavé růže, levandule, denivky, plamenky, měsíčky, begonie, astry čínské a bylinky. Na podzimní „okrasně-užitkové záhony“ můžete vysadit třeba jiřinky. Ani zima však nemusí být v kuchyni květůprostá. Nejjednodušší je jedlé květy v létě nasušit: pak jich však používejte poloviční dávky.

Vyzkoušejte osvědčené letničky venkovských zahrad...

Sladké, ale i peprně ostré jedlé květy 

Brzy se naučíte rozlišovat několik skupin květů. Například výrazné květy s jedinečnou chutí a vůní. Řadí se k nim růže, fialky, levandule, šeřík nebo pravý jasmín... Pak existují květy se zajímavou chutí, které ale téměř nevoní. Jsou to třeba peprně ostré lichořeřišnice nebo nakyslé begonie. A nakonec květy s čistě estetickou hodnotou, které sice nemají výraznou chuť, ale okouzlujícím způsobem pokrmy zkrášlí – tak jako třeba úbory chrp.

Královnami léta jsou oblíbené třapatkovky

Několik pravidel pro sběr jedlých květů 

I když jedlá je spousta rostlin, všechny určitě ne. První pravidlo praví, že květy, které chcete využít v kuchyni, nesmějí být chemicky ani jinak znečištěné. Nejezte proto květy z květinářství nebo natrhané u cesty, a to samé platí pro ovadlé nebo škůdci napadené květy. A už vůbec květy neochutnávejte, pokud jste na rostliny alergičtí.

Samozřejmostí je dobrá znalost rostlin. Do jídel proto přidávejte jen takové květy, o nichž s jistotou víte, že jsou jedlé. Nejste-li si jisti, měli byste květy na vaření či pečení raději koupit na trhu. Nejčerstvější jsou ale květy z vlastní zahrady. Nejintenzivněji voní zpravidla dopoledne, kdy rozkvétají. Počkejte proto, až oschne rosa, ale nečekejte, až začne příliš pálit slunce. Ze sklizených květů následně odstraňte stonky, zelené kališní lístky, tyčinky a pestíky (ponechat je můžete u drobných květů), u růží oddělte také nově založené květy, které mívají hořkou chuť.

Exotická luštěnice: letnička s rozcuchanými květy

Trojice favoritů: fialky, růže a levandule 

  • V květinové kuchyni nesmějí chybět fialky. Lze je například kandovat. Jak na to? Květy nejprve ze všech stran tence potřete bílkem a pak je poprašte moučkovým cukrem. Přebytečný cukr oklepejte a fialky nechte při pokojové teplotě asi 2 hodiny osychat na kuchyňské mřížce. Výsledkem titěrné práce je neuvěřitelná lahůdka, která obdivuhodně korunuje dezerty.
  • Využití růžových květů v kuchyni není nový nápad, ale má dlouhou tradici. K favoritům už léta patří výrazně vonící růže stolisté, damašské a galské. Lze je využít ve spojení s červeným ovocem, do salátů, do jogurtových a rýžových pokrmů. Jejich květinové tóny však bez obav snesou i ryby, jehněčí maso a zelenina. 
  • Levandule šíří bylinkové aroma. Je ideální ke kořenění omáček, rybích pokrmů a pokrmů z jednoho hrnce a také nenásilně zjemní jehněčí maso a drůbež. Nejlépe vynikne ve spojení s medem a kozím sýrem. Levandulová vůně se těší oblibě také jako součást nápojů, sladkých polévek a moučníků. 

Odhalené zdi vytvářejí v interiéru nezaměnitelnou atmosféru. Přesvědčte se...

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada