DIY: svatojánský olej z třezalky

Svatojánský se mu říká, protože lidé věřili, že červená barva z nadrcené třezalky je upomínkou na krev sv. Jana. Ten byl sťat 24. června, tj. v době kdy prvně rozkvétá třezalka. Květy ale můžete sbírat celé léto – rostlina kvete od června až do září.

Třezalka působí na pokožku i deprese

Třezalkový olej pomáhá při hojení ran, pohmožděnin, bolestech zad a revmatismu, na hemoroidy i bolestivé bříško kojenců a ke zjemnění drsné kůže. Lze ho užívat také při pocitech úzkosti, náladovosti, zimní či jarní depresi, nebo při premenstruačním syndromu, bolestech hlavy a únavě. Třezalkové květy totiž obsahují láku zvanou hypericin, která má antidepresivní účinky, a přitom není návyková a nemá vedlejší účinky.

Květy třezalky naložené v oleji
Info ikona

Pozor, léčbě třezalkou by se měli vyhnout cukrovkáři, lidé trpící nízkým tlakem nebo alergií na pyl. Citlivější osoby mohou zaznamenat zvýšenou fotosenzitivitu kůže.

Foto: Shutterstock

Třezalkový olej: jednoduchý návod

Sesbírané třezalkové květy volně ukládejte do sklenice a po naplnění je zalijte olivovým olejem. Květy musejí být ponořené, všechny vzduchové bubliny proto vytěsněte. Sklenici následně uzavřete a na pět až šest týdnů postavte na teplé a slunné místo. Během této doby olej pravidelně protřepávejte, vlivem hypericinu se postupně zbarví do červena. Po přefiltrování a vylisování květů ho uskladněte v tmavé láhvi – účinný vydrží až dva roky.

Dávkování třezalkového oleje

K posílení psychiky postačí polévková lžíce oleje denně po dobu 4–6 týdnů. K ošetření ran nebo popálenin je možné místo olivového použít k luhování olej lněný.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada