Cibulky medvědího česneku sázejte v listopadu: vyraší už v březnu. Radost vám udělají i v květináči na balkoně

Medvědí česnek (Allium ursinum) je vytrvalá, 20 až 40 cm vysoká cibulovina, která začíná rašit brzy zjara. Vytváří široce kopinaté listy (obvykle dva), které jsou shora tmavě zelené, zespodu světlejší. Při jejich rozemnutí mezi prsty ucítíte typický česnekový pach. Na trojhranném stonku později vzniká kulovitý okolík bílých květů, které podle lokality (roste v nížinách i horských oblastech) rozkvétají od května do června. V přírodě je možné najít rozsáhlé porosty česneku medvědího ve světlých lužních lesích, v bučinách, podél potoků... 

Podlouhlé cibulky medvědího česneku
Info ikona

Drobné podlouhlé cibulky medvědího česneku vysaďte nejlépe na podzim, tak jako jarní okrasné cibuloviny.

Listy medvědího česneku jsou chutné i léčivé

Mladé aromatické listy medvědího česneku se sbírají až do období květu rostliny, a to pro svou chuť a léčivé vlastnosti. Nejlepší a nejúčinnější jsou v čerstvém stavu, lze je ale i zmrazit, usušit nebo naložit do oleje. 

V kuchyni se obvykle přidávají do salátů, polévek a pesta. Medvědí česnek působí antibakteriálně, snižuje krevní tlak a často je doporučovaný při žaludečních a střevních potížích (podporuje trávení), bronchitidě, jarní únavě a ke zmírnění projevů arteriosklerózy. 

Podle pověr má medvědí česnek i magické účinky

Podle mnoha pověr má medvědí česnek také přinášet a chránit štěstí. Při pomazání hrudníku jeho cibulí lze údajně rovněž odehnat čarodějnice. Je však třeba rostlinu sbírat ještě před filipojakubskou nocí, později už prý nemá sílu. 

Medvědímu česneku prospívá polostín pod keři

Jako hajní rostlině vyhovuje medvědímu česneku polostín až mírný stín pod stromy a keři. Přímé slunce může jeho listy popálit. Půdu uvítá vlhkou, humózní a slabě kyselou (do alkalické přidejte rašelinu). Rostlina je mrazuvzdorná a její cibule se z půdy nevyndávají. 

Rašit začíná medvědí česnek brzy na jaře. Jeho listy se sklízejí do období květu. Během léta (koncem června, začátkem července) listy žloutnou a rostlina zatahuje (mnozí pěstitelé se pak domnívají, že jim odumřela), aby příští jaro opět vyrašila.  

Cibule medvědího česneku vysaďte na podzim

K výsadbě drobných podlouhlých cibulek medvědího česneku je vhodný podzim, konkrétně listopad, tak jako pro cibule jarních okrasných cibulovin. S výsadbou neotálejte, protože cibule medvědího česneku rychle vysychají (neskladujte je). Na paměti rovněž mějte, že má rostlina poměrně krátké vegetační období. 

Medvědí česnek můžete pěstovat i v květináči

Pokud nemáte zahradu, můžete si medvědí česnek vypěstovat i na balkoně v květináči. Musíte mu ale dopřát vhodné podmínky, tzn. stinné místo, kyprou půdu a pravidelnou a dostatečnou zálivku. Ať už rostlinu sázíte do záhonu, nebo do nádoby, vždy ji vysazujte do skupinek po vícero cibulích (deset a více). 

Osázenou nádobu se zataženými cibulemi nezapomeňte zavlažovat a na zimu ji ochraňte tak, aby nepromrzla (obalte, izolujte, příp. přeneste na chladné, ale bezmrazé místo). Půdu udržujte stále mírně vlhkou.

 

Údaje o léčivých účincích medvědího česneku byly převzaty z knihy Plané rostliny a jejich zapomenutý význam (Gertrud Scherfová, Claus Caspari) od Grada Publishing, a. s. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada