Vše, co musíte vědět o rajčatech, než se pustíte do jejich pěstování. Od výběru odrůdy až po to, co vám může zničit kompletně celou úrodu

Vypěstovat si rajčata na zahradě je snem snad každého, kdo má pár záhonů nebo prostor na velké truhlíky na balkoně. Než se do celého procesu pustíte, měli byste znát pár důležitých detailů, vše vám pak půjde jednodušeji.

Jaké podmínky rajčata vyžadují

Tato lilkovitá rostlina pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Z toho plyne, že aby u nás dobře prospívala, musíme jí nabídnout podobné podmínky. Rajčata milují živiny, vodu a slunce. Když se jedné z těchto ingrediencí nedostává, budou rostliny méně vitální, náchylné k chorobám (a ty rajčata milují stejně jako lidé) a úroda bude slabá.

Sazenice rajčat proto sázejte do opravdu vyživené půdy. Je to zelenina tzv. první trati, to znamená, že snese i čerstvý kompost (odhadem asi 20 litrů kompostu na m2 záhonu) nebo koňské koblihy (asi 10 litrů na m2 záhonu). Stanoviště vybírejte vždy to nejslunečnější, jaké vaše zahrada nebo terasa nabízí. A vodu? Tu potřebují rajčata neustále, v průměru asi litr denně.

sazenice rajčat
Info ikona

Sazenice vs. semínka

Pokud jste rajčata nikdy nepěstovali, raději si v zahradnictví kupte pěkně vzrostlou sazenici v průběhu dubna. Další rok se ale můžete pustit do pěstování ze semínka. Rajčata vzcházejí většinou velmi dobře a u semínek si (na rozdíl od sazenic) spíš vyberete odrůdu, která vám sedne.

Jakou vybrat odrůdu rajčat

Existuje odhadem několik stovek odrůd rajčat, a tak může být výběr té správné do vašich podmínek trochu zapeklitý. 

Tyčková, keříčková nebo divoká

Tyčkové odrůdy jsou nejnáročnější na péči, protože se jim musí vyštipovat zálistky. Zároveň jsou ale nejvýnosnější. Jestli se chystáte pěstovat rajčata v nádobách, jsou tyčkové odrůdy nejvhodnější. 

Oproti tomu keříčkové druhy můžete vysadit a více méně se o ně nestarat. Některé se docela rozrostou, a proto jsou vhodnější do záhonů (klasických nebo vyvýšených), případně do opravdu velkých nádob. 

Divoká rajčata vytvoří opravdu bujný keř, leckdy i několika metrový. Tento typ rajčat určitě pěstujte jen v záhonu. 

F1 nebo nehybridní

V tom aby se čert vyznal… Tato problematika je docela náročná, pojďme ji tedy maximálně zjednodušit z pohledu začínajícího zahrádkáře. Označení F1 nesou vyšlechtěné odrůdy, které nesou specifické znaky, za jejichž účelem byly šlechtěny. Tím účelem může být velikost plodů, odolnost vůči praskání, nepříznivému počasí, plísním… F1 jsou skvělá, mají jen jednu nevýhodu: v případě, že byste si chtěli z plodů schovat semínka na příští rok, nebude to (tak jednoduše) fungovat. Pokud se rozhodnete koupit v zahradnictví sazeničku, na 99 % se bude jednat o rajče s označením F1.

Nehybridní odrůdy jsou stále populárnější, a to především proto, že je možné si semínka z nich schovat a další rok je nekupovat. Nesou si s sebou ale specifické znaky pro tu kterou odrůdu, takže je potřeba vybírat tu, která zapadne do vašich podmínek. 

zalévání rajčat
Info ikona

Největší rizika při pěstování rajčat

Rajčata nejsou na pěstování nijak náročná, ale je pár faktorů, na které byste si měli dát pozor:

  1. Tyčkové odrůdy je potřeba vyštipovat. Když to nebudete dělat, rajče se rozkošatí, takže bude svou energii vkládat do tvorby zeleně a na plody už mu jí tolik nezbude.

  2. Tyčkové odrůdy je třeba vyvazovat k tyčkám, jinak se snadno zlomí.

  3. V chladnějším a deštivějším počasí rajčata napadá plíseň. To je každoroční strašák každého pěstitele, protože spolehlivě ukončí sezonu. Abyste jí předešli, sázejte sazenice v dostatečném rozestupu, rajčata pěstujte ideálně pod střechou a vždy je zalévejte přímo ke kořenům, ne přes listy.

Zdroj: Český statistický úřad

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada