Vaječných skořápek se nezbavujte, skvěle je zužitkujete na zahradě. Vaše rajčata je budou milovat

Doplněk kompostu

To nejjednodušší, co můžete se skořápkami udělat, je přidávat je do kompostu. Vzhledem k tomu, že se dlouho rozkládají, je dobré je rozdrtit na co nejmenší části. Klidně použijte váleček na těsto, paličku na maso nebo je můžete dát do pevnější tašky a rozšlapat. 

Kompost nadlehčí, obohatí o vápník a zároveň pomohou, pokud máte na zahradě kyselejší půdu. Díky zásaditému pH je takový kompost vhodnější k jiným než kyselomilným rostlinám (to jsou třeba borůvky nebo azalky), ale záleží, kolika vaječnými skořápkami ho nakrmíte. Pokud nespotřebováváte desítky vajec denně, nebude takový kompost vadit ani v místech, kam potřebujete doplnit kyselejší zeminu.

Nejjednodušší věc je dát vaječné skořápky do kompostu.
Info ikona

Dejte je do zeleninových záhonů

Většina zeleniny si libuje v zásaditější půdě a ke svému zdárnému růstu potřebuje mimo jiné minerály a stopové prvky také vápník. Třeba rajčata nebo papriky vám dají o jeho nedostatku v půdě vědět naprosto jasně tím, že jim začnou hnědnout špičky plodů. Této chorobě se říká nekróza. 

Se zásobou vaječných skořápek se můžete vyhnout umělému doplňování vápníku prostřednictvím kupovaných hnojiv, jen musíte jednat s předstihem. Do záhonu, kde plánujete v budoucnu pěstovat rajčata, vydatně sypte nadrcené skořápky a lehce je zapravujte do země spolu s kompostem. Vápník se ze skořápek bude uvolňovat velmi pomalu a rajčata jej budou moci z této formy čerpat až za dva roky, ale určitě to stojí za zamyšlení.

Stejně tak se doporučuje sypat hrst nadrcených nebo rozemletých skořápek pod kořeny sazenic při výsadbě do záhonů. Když skořápky před mletím necháte asi 20 minut péct v troubě, zkřehnou a půjdou snadno rozmixovat bez rizika, že si zničíte mixér, a zároveň tak bude jejich vstřebávání do půdy rychlejší.

Postřik ze skořápek jako rychlá pomoc při nekróze

I když v průběhu sezóny zjistíte, že rajčata nebo papriky trpí nedostatkem vápníku, dokáží vaječné skořápky rychle a účinně pomoci. Vápník rostliny nejrychleji vstřebávají listy a stonky, proto je efektivnější vyrobit si doma postřik:

Smíchejte 2 lžíce prášku z vaječných skořápek se 4 lžícemi kvasného octa a trochou vody, aby vznikla řídká kašička. Nechte asi 2 dny odležet na lince. Během té doby ocet zapracuje a z vajec uvolní vápník, který tak dokáže rostlina rychle vstřebat. Pak obsah přeceďte a namíchejte si postřik: 1 lžičku přeceděné tekutiny s litrem vody aplikujte na listy a stonky rostlin jednou za 14 dní.

Ve skořápkách se líbí mladým sazenicím
Info ikona

Vypěstujte v nich sazenice

Až budete na jaře vysévat semínka zeleniny, s klidem využijte půlky vaječných skořápek. Stačí je na dně proděravět třeba silnější jehlou, aby mohla odtékat přebytečná voda, naplnit substrátem a do každé dát po jednom semínku. Máte květináčky zadarmo a navíc si usnadníte přesazování - rovnou se skořápkou je totiž můžete zasadit do záhonu a rostliny budou z vápenného obalu profitovat. Podobně můžete využít i papírová plata od vajec, jen si dejte pozor, relativně rychle vysychají, a tak je potřeba pečlivě hlídat zálivku.

Prevence proti mechu

Máte v trávníku místa, kde se tvoří mechové koláče? Mech si libuje v kyselých půdách a když jejich kyselost pomocí vaječných skořápek snížíte, mechu se tam přestane líbit.

Stačí upečené nadrcené skořápky rozmixovat na prášek a jím posypávat kritická místa v trávníku.

Pomoc v boji se slimáky

Slimáčí invaze už potrápila nejednoho zahradníka. V boji s nimi pomohou i nadrcené skořápky nasypané ve vyšší vrstvě kolem rostlin. Jejich ostré hrany se slimákům ani trochu nelíbí, a tak si raději budou hledat potravu jinde. Jen počítejte s tím, že jakmile naprší nebo je zalijete, hrany skořápek zvlhnou a zhruba den budou opět vysychat.

Zdroj: Blíže k přírodě

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada