Teď je ten správný čas vybrat ovocný stromek na vaši zahradu. Na co si dát pozor, aby Vám přinášel bohatou úrodu

Proto, abyste skutečně byli v pěstování ovocných stromů úspěšní a mohli se těšit z bohaté sklizně, je dobré a důležité nepodcenit několik faktorů, které mohou úspěšnost velice ovlivnit.

Výběr správného místa

Nejdříve je třeba si uvědomit, v jaké nadmořské výšce a v jakých klimatických podmínkách se vaše zahrada nachází a v jaké půdě bude stromek růst. Ne všechny druhy ovoce se hodí do vyšších poloh, stromkům může vadit i nechráněné místo, kde často fouká, vhodná není ani podmáčená těžká půda. Volba stanoviště pro pěstování ovocných dřevin je zkrátka zásadní. Je dobré také vědět, jak stromek bude vypadat dejme tomu za deset let, jaký bude potřebovat prostor a jaký můžeme nabídnout, nebo jaké nároky na půdu a světlo bude mít.  Každá dřevina potřebuje něco trochu jiného a určitě je prima být připravený a mít představu, jaký stromek se k nám na zahradu vlastně hodí a jakou péči od nás bude potřebovat.

Úroda
Info ikona

 Abyste se mohli těšit z bohaté sklizně, je důležité nepodcenit několik faktorů už při nákupu dřeviny.

Co je podnož a co je odrůda

Ovocné stromky se skládají v podstatě ze dvou částí, a to z podnože a naroubované nebo naočkované odrůdy. Podnož je spodní část, která koření v zemi a svou vitalitou ovlivňuje růst a velikost koruny stromu. Podnože se rozdělují právě podle toho, jak silný je jejich růst – máme slabě, středně i silně rostoucí podnože.

Funguje to tak, že slabě rostoucí podnož potlačuje růst nadzemní části, koruna stromku tedy bude menší, což je výhoda, pokud máme menší zahrádku anebo pro úrodu nechceme šplhat do závratných výšin. Nevýhodou slabé podnože může ale být, že vzhledem ke své slabší kořenové soustavě potřebuje ke svému růstu dostatek živin, a to je problém pro pozemky na chudých půdách. Stromy na slabě rostoucích podnožích mají také kratší živostnost. Pokud zvolíme stromek na silně rostoucí podnoži, můžeme si být jisti, že koruna stromu bude rozměrnější i vyšší. Takový stromek díky silnější kořenové soustavě bude prosperovat i na stanovištích s chudší půdou. Musíme ale počítat s tím, že stromek bude potřebovat pro svůj růst větší prostor a bude vhodný spíše do větší zahrady.

Podnož
Info ikona

Podnož je spodní část stromku, která koření v zemi a svou vitalitou ovlivňuje růst a velikost koruny stromu.

Zákrsek, čtvrtkmen nebo polokmen?

Nebo dokonce vysokokmen? To je další z otázek, na kterou je potřeba znát předem odpověď. Tato označení nám napovídají, jak vysoko bude sahat kmen stromu a v jaké výšce bude nasazená koruna. Výška, v jaké je zapěstovaná koruna, už zůstane stejná a opět souvisí s podnoží. Na slabě rostoucích podnožích se zpravidla zapěstovávají zákrsky, na středně rostoucích podnožích čtvrtkmeny, na silně rostoucích podnožích pak polokmeny či vysokokmeny.

Špičáky
Info ikona

V prodejnách můžete nakoupit i špičáky, což je vlastně jeden prut, na kterém ještě není založená korunka. Tu si už pak zapěstujete sami.

Výška kmene u základních tvarů ovocných dřevin

Zákrsek:  60 až 90 cm

Čtvrtkmen: 100 až 120 cm

Polokmen:  120 až 160 cm

Vysokokmen: 160 až 220 cm

Kde ovocný stromek koupit

Představu o stromku již máme, tak hurá nakupovat.  Ovocné stromky je možné nakoupit leckde, nicméně doporučujeme vám navštívit specializovanou zahradnickou prodejnu, zahradní centrum nebo přímo ovocné školky.  Tady si totiž vyberete kvalitní a zdravý materiál a navíc vám zde poradí s výběrem správné odrůdy i s výsadbou a ošetřováním stromku.

Stromky můžeme kupovat buď jako prostokořenné, jsou vyryté z pole bez kořenového balu anebo v kontejnerech (větších květináčích), které samozřejmě kořenový bal mají. 

Prostokořenné
Info ikona

Prostokořenné stromky můžeme sázet nejlépe od března do dubna, stromy v kontejnerech od března do května.

Na co si dát pozor při výběru stromku

Každý stromek by měl být pečlivě označen jmenovkou, kde je uveden název odrůdy, podnož a také to, o jaký tvar se jedná.  Zda je to zákrsek (Z), čtvrtkmen (ČK) nebo polokmen (PK).

Dalším faktorem při výběru je vzhled stromku. Kmen by měl být rovný a bez viditelných ran či trhlin. Ty totiž bývají branou pro vstup houbových chorob. Podívejte se také na místo, kde je stromek naroubovaný, aby ani zde nebylo poškození nebo případné dutiny.

Zkontrolujte také, zda větve jsou rovnoměrně rozložené a nepoškozené.  Stromek by měl mít alespoň tři zdravé silnější větve pro založení koruny, mívá jich ale více.

Velmi důležité jsou kořeny stromků, které by také neměly být poškozené ani nějak více polámané a příliš proschlé. Prostokořenné stromky většinou bývají v prodejnách založené v záhonech, zahrnuté zeminou či vlhkými pilinami, tudíž by kořeny měly být vlhké. Čím bohatší je kořenová soustava, tím lépe, stromek s bohatými kořeny má větší šanci na dobré ujmutí a zdárný růst.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada